Benim Gizlim Saklım Yok Diyenler Dikkat


İnsanların saklayacak hiçbir şeyi olmadığını düşünmesi aslında mahremiyetin önemini ortaya koyuyor. Herkes belirli bir düzeyde mahremiyete ihtiyaç duyuyor.

Mahremiyet konusunda insanları uyarmaya çalışan kişiler, bunu genellikle korkutma yoluyla yapmaya çalışıyor. “Google’ı kullanma, senin e-postalarını okuyor” ya da “iPhone kullanma çünkü piyasayı ele geçirdiler” gibi ifadeler, bu servisleri ve ürünleri kullanmayı seven insanlarda pek işe yaramıyor. The Next Web’den Boris Veldhuijzen van Zanten aslında mahremiyetin önemini anlamaya yardımcı olacak 4 basit nokta olduğunu düşünüyor:

Bugünün bir de yarını var

Saklayacak bir şeyin olmadığı için mahremiyeti önemsemediğini söylemek, aç olmadığın için açlık çeken insanları önemsemediğini söylemeye benziyor. İçinde yaşadığınız toplum, ihtiyaç duyduğunuz mahremiyeti size sunuyor olabilir. Zaten bir toplumu bir arada tutan şey mahremiyetin kendisi.Ancak bir diktatör gücü ele geçirdiğinde ilk yaptığı şey insanların mahremiyetini ve düşünce özgürlüğünü ellerinden almak oluyor. Sırlarınız olmadığını düşünmenizin sebebi, istediğiniz gibi davranabildiğiniz bir toplumda yaşıyor olmanız olabilir. Ya da içinde bulunduğunuz toplum henüz özgürlüklerinizi sizi rahatsız edecek kadar kısıtlamamıştır. Ama tam da bu sebepten mahremiyeti önemsemelisiniz çünkü saklayacak ne kadar az şeyiniz varsa mahremiyet sizin için o kadar önemlidir. Mahremiyet korunmazsa bugün saklamak zorunda hissetmediğiniz dini inancınız, siyasi görüşünüz, cinsel eğiliminiz hatta doğum yeriniz bile gelecekte saklamanız gereken şeyler haline dönüşebilir.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR