Bilgi Üniversitesi Satıldı!


Türkiye’nin önde gelen özel üniversitelerinden Bilgi Üniversitesi satıldı. İşte Bilgi Üniversitesi’nin yeni sahibi ve Bilgi Üniversitesi’nin satış sürecine dair bilgiler. 

Türkiye’nin önemli üniversitelerinden birisi olan ve sayılı özel üniversitelerinden İstanbul Bilgi Üniversitesi satıldı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni İlbak Holding satın aldı. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren önemli eğitim kurumlarının da sahibi olan Laureate Internation’in sahibi olduğu İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin satılacağı bir süredir konuşuluyordu. Türkiye’den pek çok şirket ile görüşen Laureate International görüşmelerde bir şirket ile sona gelindiğini açıkladı. 

İlbak Holding ile 6 aydır görüşmelerin sürdürülen görüşmeler sonuçlandı ve imzalar Londra’da atıldı. İki şirket arasında gerçekleştirilen satış anlaşmasına dair rakamlar hakkında henüz bilgi verilmezken, Bilgi Üniversitesi’nin çoğunluk hissesinin İlbak Holding’e geçtiği belirtildi. Mustafa İlbak ve Murat İlbak tarafından kurulan ve helen de ikili tarafından yönetilen İlbak Holding açık hava reklamcılığı alanında önde gelen şirketlerden birisi. 

Bilgi Üniversitesi Ne Zaman Kurulmuştu!

Non scholae, sed vitae discimus’ (Okul için değil yaşam için öğrenmeliyiz) ilkesiyle yola çıkan İstanbul Bilgi Üniversitesi, 7 Haziran 1996 tarihinde Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yapılan müracaat ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen 4142 sayılı kanunla, bir Vakıf Üniversitesi olarak Türk Üniversite Sistemi içerisinde, kamu tüzel kişiliğine sahip bir kurum olarak yerini aldı.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR