Bilim İnsanları Ayrılık Acısının Beyne Etkisini Açıkladı!

Fotoğraf Galerisi.


Ayrılık acısını bir tek çeken anlıyor, diye biliyorduk bu zamana kadar. Hep bu şekilde söyleniyordu, ancak yeni araştırmalara göre ayrılık acısını sadece çekenler değil, bilim insanları da anlıyor. Ayrılık acısının beyni nasıl etkilediğine dair yapılan araştırmanın detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Bilim insanları ayrılık acısının kişide yarattığı etkileri araştırmaya başladılar. Kolombiya Üniversitesi, aşk acısı çeken, ayrılık yaşayan insanların beyin taramalarını incelediler.

Araştırmaya göre; katılımcılar, eski sevgilerininin fotoğraflarını gördüğünde beyinleri tepki vermeye başlıyor ve kollarda bir sıcaklık oluşmaya başlıyor.

Öyle ki yine aynı katılımcılar, arkadaşlarının fotoğraflarını gördüğünde bu tepkiler oluşmuyor.

Michigan Üniversitesi'nden Ethan Kross konuyla ilgili şöyle diyor: "Sosyal ret ya da sosyal kayıp deneyimiyle süreklilik gösteren bulgular, fiziksel acı ile eşleşen mutlak duygusal deneyimleri temsil ediyor olabilir."

Bu tepkimeyi ya da bilim insanlarının söylemiyle "sosyal reddi" tam anlamıyla anlamak, beynin aşka karşı verdiği tepkiyi anlamak açısından oldukça önemli.

Bu araştırmalarda ortaya çıkan birçok bulgudan sadece bir tanesi. Alabama Üniversitesi'nden Jarred Younger'a göre ise; “Aşkın ilk aşamalarının en belirgin nörobiyolojik hali, klasik ödül yollarının yoğun aktivasyonudur."

Bu yolların aktivasyonu beyne hisleri arttıran, motivasyonu yükselten, ruh halini iyileştiren, coşku hissini sağlayan dopamin salgılıyor.

Alabama Üniversitesi'nden Jarred Younger açıklamasına şu şekilde devam ediyor: "Bu, memelilerin yaşamak ve üremek için ihtiyaç duyduğunda etkinleşen yolla aynıdır. Ödüllendirmek ve desteklemek için tasarlanmıştır. Dolayısıyla biz de türlerimizin yaşaması için aynı kritik şeyleri yapıyoruz."

Ayrılığın üzerinden 6 ay geçtikten sonra kişide bir müddet iyileşme süresi olduğundan dolayı bu kişilerle yapılan araştırmalar daha fazla. Öyle ki araştırmalar fiziksel acı hakkında benzer verileri sağlasa da vücudumuzun dopamin üretiminde azalmaya gittiğini, sosyal anlamda tepkiler verdiğini az çok biliyoruz.

Jarred Younger bu reaksiyonun hızlı bir şekilde sosyal redde dönüşmediğini de vurguluyor.

Çünkü ayrılık sonrasında bazı kişilerin kafalarında, birkaç hafta ya da birkaç ay içerisinde potansiyel bir ilişki beliriyor.

Younger bu konu hakkında ise ayrılık sonrası yaşanılan o mutsuzluk durumunu özetler niteliğinde şunları söylüyor: "Ayrılıklar, beynin ödül merkezindeki dopamin üretimini azaltabilir veya neredeyse durdurabilir. Bu da bireyde büyük bir kayıp veya kötü bir deneyim olarak tecrübe edilmesine sebep olabilir."Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı