Bilim İnsanları Kahveyi Neden Sevdiğimizi Açıkladı!


İngiliz bilim insanları kahve ve alkol gibi içecekleri sevmemize neden olan etmenleri araştırdı. Çalışma esnasında uyarıcı içeceklerde farklı reaksiyonlara neden olan mutasyonlarda ilk kez ortaya çıkmış oldu. İşte bilim insanlarının araştırmasına göre kahveyi sevme nedenimiz. 

İngiliz bilim insanları gerçekleştirdikleri araştırmalarda, bu içecekleri seçmenin asıl nedeninin içeceklerin tatları yerine onların bize neler hissettirdiğinin olduğunu gösteriyor. Ortaya çıkan bu durum obezite ve alkol bağımlılığı ile mücadelede bilim insanlarına yeni ışıklar sunabilir. Ayrıca araştırmada elde edilen bir başka ilginç sonuç ise kimi insanların kahve içtikten sonra uykularında daha rahat uyuyabildiği kimi insanların ise kahve içtikten sonra uykularında uyuyamadığı sonucu olmuş.

Bilim insanları ayrıca acı ve tatlı içecekler üzerinde gerçekleştirdikleri testlerde, tercihlerin tat alma tomurcukları yerine içeceklerin betin üzerinde etkilerine bağlı olduğunu tespit etmiş. 360.00 kişinin DNA’sının haritalandığı araştırma sonucunda ortaya çıkan sonuçlara göre kahve, alkol ya da tatlı içeceklerin sevilmesinin tat geninden ziyade kişilere hissettirdiği “psikoaftif” özellikler olarak tespit edilmiş. 

Bilim insanları elde edilen bu sonuçların kişilerin diyet listelerinde de uygulanabileceğini belirtiyor. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR