Bilim İnsanları Köpek Balıklarının Korktuğu Canlıyı Belirledi!


Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda köpek balıklarının hangi canlıdan korktuğunu tespit etti. İşte yapılan araştırmaya göre köpek balıklarının en çok hangi canlıdan korktuğunu artık biliyoruz. 

Bilim insanları köpek balıkları ile yürüttükleri araştırmalar sonucunda köpek balıklarının korktuğu canlıyı ortaya çıkarttı. Milyonlarca yıldır var olup okyanusun en büyüklerinden biri olan bu canlıya apeks avcısı deniliyor. Köpek balığı olarak bildiğimiz bu canlının boyu 6 metreye kilosu ise 2 – 3 tona kadar ulaşabiliyor. Bilim insanları köpek balıkları üzerinde sürdürdükleri araştırmalarda bir canlı ile karşılaştıklarında o canlının bulunduğu bölgeye uzun süre boyunca uğramadıkları tespit edildi. 

27 yıl boyunca gerçekleştirilen araştırma sonucunda köpek balıklarının asla katil balina ile mücadele etmediğini ortaya çıkarttı. Araştırmanın başındaki isim olan Dr. Salvador Jorgensen açıklamasında “Beyaz köpek balıkları katil balina ile karşı karşıya kaldıklarında, avlanma alanlarını derhal boşaltıyor. Ardından katil balinanın gitmesine rağmen rağmen bir yıla kadar geri dönmüyor.”  İfadelerini kullandı. 

Ayrıca Dr. Salvador Jorgensen açıklamasının devamında “Yemek zincirinin her zaman doğrusal olmadığını düşünüyorum. Karadaki avcılar arasındaki etkileşimlerin nasıl olduğu kolay fakat okyanus ortamında bunu belgelendirmek zor. Böylece bu durumun neden olduğunun araştırılması da biraz daha zaman alabilir.” 

Boyutları 5 ila 8 metre arasında değişen ve ağırlıkları 5.5 tona kadar ulaşabilen katil balinalar görününe göre artık okyanusun en büyükleri.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR