Bilimin Bile Bir Türlü Açıklayamadığı 9 Gizemli Şey

Belirli bir soru ya da problemin cevabını ararken, genellikle sorunu çözmek ya da tartışmaya açık olmayan somut gerçekleri sunmak için bilime başvururuz. Beyin fırtınası yapmayı deneyebilir ya da her çeşit farklı çözüm ve cevaplar bulabiliriz. Bilim her şeye cevap vermiş gibi görünse de, bu dünyada bilimin açıklayamayacağı bazı şeyler (ya da gizemler) de vardır.


Belirli bir soru ya da problemin cevabını ararken, genellikle sorunu çözmek ya da tartışmaya açık olmayan somut gerçekleri sunmak için bilime başvururuz. Beyin fırtınası yapmayı deneyebilir ya da her çeşit farklı çözüm ve cevaplar bulabiliriz. Bilim her şeye cevap vermiş gibi görünse de, bu dünyada bilimin açıklayamayacağı bazı şeyler (ya da gizemler) de vardır.

1. Kedisi olan herkes, bir kedi mırladığında, bunun, hoşnutluk ve rahatlık anlamına geldiğini bilir. Yoksa değil mi?

Bilim insanları, kedilerin tam olarak nasıl ve niçin mırladıklarını teyit edememişlerdir, ancak ses titreşimlerinin ses tellerinde başladığını ve aynı zamanda ağrıyı en aza indirirken, kediler için iyileşme sürecini hızlandırdığını öne sürmüşlerdir.

2. 2008'de, bilim insanları, Google Earth'ten toplanan verilerle, ineklerin otlanırken kendilerini kuzey-güney doğrultusunda konumlandırdığını gösterdi. Onların ortaya koyduğu teoriye göre, inekler, otlanma sırasında kendilerini manyetik alanlar boyunca hizaya getiriyorlar, ama nedeni bilinmiyor.

3. Ağustos 1994'te, ABD'nin Washington eyaletinin Oakville şehrine, yarı saydam jelatinimsi yağmur parçaları düştü. Garip madde, jöle gibi ve yumuşak dokuluydu.

Şehrin bazı sakinleri mide bulantısı ve baş dönmesi belirtiler göstermeye başladı. Bilim insanları, bu maddelerin, insan sindirim sisteminde de bulunan iki tür bakteriden oluştuğunu belirleyebildiler, ancak bugüne kadar, bu maddelerin ne olduğunu tam olarak belirleyemediler.

4. Tam olarak kaç gezegen var? Plüton bir gezegen olmaktan çıkarıldığından beri insanlar bu sorunun cevabını tartışıyorlar.

Resmi olarak şu anda 8 gezegen var (Pluto hariç), ama bilmediğimiz daha fazla gezegen olabilir mi?

5. Solak olmanın açıklaması nedir, genetik midir? Bilim insanları, solak ve sağlak insanların büyüdükleri çevreden etkilenebileceğini söyleseler de, buna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Bilim insanları genlerin de rol oynayabileceğine inanıyorlar, ancak belirli bir “sol el” ya da “sağ el” geni olmadığını doğruladılar.

6. Megafaunalar, 10.000 yıl önce nesli tükenen dev hayvanlardı. Bilim insanları, bu büyük hayvanların neslinin tükenmesine neden olan şeyi hala belirleyemiyorlar.

Bazı teoriler megafaunaların neslinin, çevresel ve hatta ekolojik faktörler nedeniyle tükendiğini ileri sürmektedir.

7. Rüyalar ve rüya görmemize neden olan şey uzun zamandır bilim insanları tarafından yoğun bir şekilde tartışılmaktadır. Rüya konu başlığı altında birçok teori var.

Bazıları, beyin dalgalarından gelen imgeler olduklarına inanırken, diğerleri bilinçaltımızdan, düşüncelerimizden, arzularımızdan ve sorunlarımızdan geldiklerini söylüyor. Rüyaların nereden geldiğine dair teoriler üzerinde evrensel bir anlayış yoktur ve hala hepimiz için bir sırdır.

8. 2009 yılında NASA, evrenin yıldızlarında radyasyon aramak için bir makineyi uzaya gönderdi. Makine uzaya fırlatıldığında, bilim adamlarının başlangıçta tahmin ettiklerinden altı kat daha yüksek bir gürültü tespit etti.

Gürültüyü “uzay kükremesi” olarak adlandırdılar ve bugüne kadar bilim insanları bu gizemli kükremenin sebebini bulamadılar.

9. Kan grupları gizemli bir konudur. Bilim insanları, kan hücrelerimizdeki farklı antijenlerin farklı kan gruplarına sahip olmamıza neden olduğunu belirlediler. Ancak, kan grubumuzun tam olarak neden farklı olduğunu açıklayamıyorlar.

Bazı bilim insanları, farklı kan gruplarının farklı hastalıklarla mücadele etmek için ortaya çıktığına inanmaktadır, ancak nedeni hala bir gizem olarak kalmaktadır.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı