Bilinmeyen Lezzetler Köşesi ‘Sinop Mantısı’


Bilinmeyen Bir Lezzet Sinop Mantısı

Türkiye’de mantı dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen Kayseri Mantısı olur. Fakat fazla bilinmeyen bir gizem olan Sinop Mantısı güzelliği ile Kayseri Mantısına rakip olabilecek bir seviyededir. Bu iki mantıyı birbirinden ayıran en büyük farklar boyutları ve Sinop Mantısının içinde bulunan cevizdir. Sinop Mantısının orijinal hali satır etiyle yapılır, etler satırla ezilip ince ince kıyılarak mantının içine koyulur. Günümüzde iç malzemesi biraz değişerek kıymaya dönüşmüştür. Boyut olarak Kayseri Mantısından daha büyüktür ve muska şekline benzer. Kayseri Mantısı gibi yoğurtlu sarmısaklı yapılan hali bulunur fakat en farklı özelliği üzerine ceviz ve tereyağı dökülmüş haliyle servis edilmesidir.

Aynı tabak üzerinde yarısı yoğurtlu yarısı cevizli olarak servis edilen mantının, ilk önce yoğurtlu tarafının yenmesi tavsiye edilir. Eğer ilk önce cevizli tarafını yerseniz mantının yoğurtlu kısmının beğenilmeyeceği iddia ediliyor. Bu mantının hamurunun kapatılış şeklinden dolayı bazı yörelerde “kulak aşı” ismi ile biliniyor.

Bu mantıyı merak edenler ve denemek isteyenler için İstanbul’un Beşiktaş semtinde “Sinop Mantı” ismi ile bu lezzeti sunan bir restaurant bulunuyor. Burada bu güzel lezzeti tatma imkanı bulabilirsiniz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR