Bill Gates Okuduklarını Nasıl Hatırlıyor? Bu Yöntem Çok İşinize Yarayacak!


Okumak ve hatırlamak hemen hemen her insanın ortak dertlerinden birisi. Bu yüzden bu konuya ilişkin herkes kendi döneminde farklı çözümler üzerinde çalışmış. Keza Bill Gates de durumu toparlamak adına kendine has teknikler üretmiş. Peki ama nedir bu teknikler? Gelin inceleyelim!

 

Bill Gates bir konuda kitap okumaya başlamadan önce, o konuyla ilgili genel araştırmalar yapıyor ve kendini o bilgiye ya da kitaba hazırlıyor imiş. Bu sayede incelemeler yaparak ya da konuyu daha detaylı inceleyerek, ön bilgiye ulaştıktan sonra işlerin çok daha iyi gittiğini söylüyor.

 

Bill Gates çok fazla kitap okuyan birisi olduğu için, sohbetinde de sık sık okuduğu kitaplardan alıntılar yapıyor. Bu durum, yalnızca okumakla kalmadığını da gösteriyor aynı zamanda. Okuduğu şeyleri hatırlaması da büyük bir özveri. Bu konuyla ilgili Quartz bir ropörtaj yapmış ve Bill Gates bu konuya kendi tekniğini anlatarak cevap vermiş.

Konu Hakkında Genel Bilgiye Sahip Olmak

Konuyla ilgili genel bilgiye sahip olmanın okumak ile ilgili gerçekten önemli bir seçenek olduğunu söylüyor Bill Gates. Konuyla ilgili detaylı söylemi şu şekilde;

 

Eğer geniş bir çalışma alanınız varsa o zaman her şeyi koyacak bir yeriniz var demektir. Önünüzde bir zaman çizelgesi, bir harita ya da bir bilimin dalları ve nelerin bilinip nelerin bilinmediğine dair bilgiler olabilir. Böylece artarak çoğalan bilgiyi zengin bir şekilde depolamak, birinin size ilk kez Roma’dan bahsetmesinden çok daha kolay olur. “Neden Roma hakkında bir şeyler okuyorum? Neden Kraliçe Victoria’yı okuyorum” demezsiniz.

 

Okumak Ve Konuyu Çerçeve Haline Getirmek

Bill Gates kitap okurken şu çalışmaları yapıyor;

  • Bitirmeyeceği kitaba başlamıyor. Başladığı kitabı bitiriyor.
  • Okurken notlar alıyor.
  • Basılı kitaplar elektronik kitaplardan iyidir diyor.
  • Okuma saatlerini ayarlayın ve o saatte başka bir şeyler de ilgilenmeyin diyor.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR