Bir Kişinin Zeki Olduğunu Gösteren 10 İşaret

Bazı bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre; görünüş ve davranış gibi bazı faktörlerin bir kişinin entelektüel yeteneklerini etkilediği görülüyor. Öyle ki boy, kilo, parmak uzunluğu ve hatta göz rengi bile zekanızın seviyesini gösterebilir.


Belki senin içinde büyük bir dahi yaşıyor! Tabii eğer bu özellikler kişiliğinizle uyuşmuyorsa, endişelenmeyin – her kural için bir istisna vardır.

 1. 1 Gürültülü bir arkadaş grubundan ziyade kendinizle vakit geçirmeyi tercih edersiniz.


  Akıllı insanlar, iyi vakit geçirmeleri için geniş bir arkadaş çevresine ihtiyaç duymaz. Norman Li ve Satoshi Kanazawa tarafından yürütülen araştırma akıllı insanların yalnız zaman geçirmekten keyif aldığını gösterirken, sosyalleşmenin onlara zevk vermekten ziyade onları yorma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Akıllı insanlar da kendilerine yüksek sesle konuşma eğilimindedir. Bu, deliliğe değil, gelişmiş zekanın bir işaretidir!
 2. 2 Sen büyük kardeşsin.


  Edinburgh Üniversitesi'nden bilim insanlarının araştırmalarına göre; daha büyük çocukların neredeyse her zaman IQ açısından düşük ama istatistiksel açıdan önemli bir avantajı olduğu kanıtlandı. Genellikle 3 puan daha yüksek oluyorlar. Bu farklılığın biyolojik veya genetik faktörlere değil, ebeveynler ve çocuklar arasındaki psikolojik etkileşime bağlı olduğu ortaya çıktı.
 3. 3 Sizin boyunuz ortalamanın üzerindedir.


  Anne Case ve Christina Paxson tarafından yürütülen bir Princeton çalışması , uzun boylu çocukların IQ testlerinde sıklıkla daha fazla puan kazandığını ve yetişkinlikte daha iyi olduklarını gösterdi. Örneğin, Steve Jobs'un yüksekliği 6'2 ft idi.
 4. 4 Bir müzik okuluna gittiniz.


  Glenn Schellenberg'in çalışması , 9 ay boyunca iki farklı müzik dersine katılan çocukların sadece herhangi bir aktiviteye katılanlara kıyasla daha yüksek IQ seviyesine sahip olduğunu göstermektedir.
 5. 5 Obeziteden muzdarip değilsiniz.


  2006 yılında yapılan araştırma , beden kitle indeksi ve bilişsel işlev arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. VKİ'nin ortalamanın üzerinde olduğu insanlar, diğer gruplara göre daha düşük IQ sonuçları gösterdi. Fransız bilim adamları, 2.200 katılımcıdan 5 yıl boyunca verileri analiz ettiler ve bel çevresinin yüksek IQ seviyeleri ile doğrudan bağlantılı olduğu sonucuna vardılar. Bu muhtemelen yüksek IQ'lu kişilerin daha yüksek bir gelire sahip olma eğiliminde olmaları ve düzenli sağlık kontrollerine girme ve sağlıklarına iyi bakma güçleri olabilmeleri ile alakalı olabilir.
 6. 6 Mavi gözlerin var.


  Louisville Üniversitesi'nde profesör olan Joanna Rowe, mavi gözlü insanların koyu renkteki gözlere sahip insanlara kıyasla daha yüksek IQ düzeyine sahip olduklarını iddia ediyor. Örneğin Stephen Hawking. Açık renkli gözleri olan insanlar, zamanlarını yoğunlaştırarak ve rasyonel bir karar alarak zor durumları ele alabilirler. Karanlık gözlü insanlar ise hızlı reaksiyon zamanı gerektiğinde mükemmel sonuçlar verirler.
 7. 7 Seslere aşırı duyarlısınız.


  Cips çıtırdaması, nefes sesi, vs. Bu günlük sesler yüksek IQ'lu insanlar için dikkat dağıtıcı faktörler olabilir. Helsinki Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptığı araştırma ortam sesinin çok etkili olduğunu ortaya koyuyor.
 8. 8 Yüzük parmağınız işaret parmağınızdan daha uzundur.


  Norveçli bir hekim olan Karl Pinsk, bir kişinin parmaklarının uzunluğunun oranı bile zekaya etki edebilecek bi unsur olabileceğini ortaya koydu. Ayrıca Cambridge Üniversitesi'nden John Coates'in araştırmalarına göre yüzük parmağının işaret parmağından daha uzun olduğu insanların yüksek gelire sahip olduğu ortaya çıktı.
 9. 9 Sık sık endişe hissedersiniz ve paniğe eğilimlidirler.


  Psikologlar zeki insanların karamsarlığa daha yatkın olduklarını kanıtladıkları bir çalışma yürüttüler. Zeki insanlar hayattaki olası zorluklar için daha iyi hazırlanırken, diğer yandan da sürekli stresle yaşamak zorunda kalıyorlar. Grimm Kardeşlerin Peri Masalı'ndan Clever Elsie'yi hatırladınız mı? Bu kadar gelişmiş zeka ile yaşaması kolay olmadı!
 10. 10 Kulağa garip gelse de küfürlü kelimelerin kullanımı yüksek zekayı gösteriyor.


  Kulağa tuhaf gelebilir, ancak küfürlü kelimelerin kullanımı yüksek zekayı gösterir. Muhtemelen, zeki insanlar kelime dağarcığından yararlanmış ve duygularını en doğru şekilde ifade edebilmek için çok çeşitli kelimeler kullanmışlardır. Yakın zamana kadar, bu kelimelerin, eğitim seviyesi düşük insanlar tarafından en çok kullanıldığına dair yaygın bir yanlış anlama vardı. Timothy ve Christine Jay tarafından denetlenen Marist Koleji'nden psikologlar tarafından yürütülen çalışma tam tersini gösterdi: daha eğitimli bir kişi, daha sık küfür ediyor.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı