Bir Senden Bir Benden Teşviki Gençlerin İş Sorununu Çözecek Mi?


bir senden bir benden

2018’de yürürlüğe giren istihdam düzenlemeleri meyvelerini veriyor. Hedef genç işsizliği bitirmek. Bir Senden Bir Benden İşKur destekli teşvik gençlerin iş bulmasını ve ekonomiye katılmalarını hedefliyor.

Bilindiği üzere firmaların istihdam sağlamaları için kurgulanmış bir çok teşvik bulunuyor. İlk defa maaş, sigorta primi ve vergileri İŞKUR tarafından  karşılanacağı bu bir senden bir benden teşviki için 100 bin firma başvuru gerçekleştirdi.

İş dünyası, 2018’de yürürlüğe giren vergiden prime çok sayıda teşvikten yararlanmak için yeni eleman alımını hızlandırdı. Bir senden bir benden teşviki talep listesinin ilk sırasında yer aldı. Planlamaya göre 3 ve daha az çalışanı olan imalat sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin ek olarak ilave istihdam ettikleri 18-25 yaş grubunda bulunan gençlerin maaş, sosyal güvenlik primleri ve vergileri bir ay işveren tarafından bir ay devlet tarafından ödeniyor. Asgari ücret üzerinden olacak bu destek kapsamında yılın başından itibaren istihdama katılan bir çalışanın 6 aylık ücretini devlet ödemiş olacak. Çalışma Bakanlığının paylaştığı verilerine göre, ilk kez bütün maaş, sigorta primi ve vergileri İŞKUR’un karşılayacağı bu teşvik için 100 bin firma başvuru yaptı.

GÜNLÜK 75 LİRA CEP HARÇLIĞI

İşbaşı eğitim programlarına katılan çalışanlara bu yıl da günlük 54 ₺’ye kadar cep harçlığı verilecek. Siber güvenlik, yenilenebilir enerji, bulut bilişim, kodlama gibi geleceğin mesleklerine dahil olanlara işbaşı eğitim programlarına katılan gençlerin günlük 75 ₺ cep harçlığı alması sağlanacak. İmalat ve bilişim sektöründe asgari ücret üzerinden sağlanan sigorta prim desteği ilk kez prime esas kazanç tavanı üzerinden verilecek. Bu yıl imalat ve bilişim sektöründe mevcut istihdama ek olarak alınacak her bir çalışanın tüm sigorta primleri ve vergileri karşılanacak. Her iki alanda asgari ücret üzerinden sağlanan sigorta prim desteği ilk kez prime esas kazanç tavanı üzerinden verilecek.

KAMUYA 110 BİN ALIM YAPILACAK

2018’de110 bin yeni memur alımı gerçekleştirilecek. Alımların kurumlara dağılımı şöyle;
Sağlık Bakanlığı’na 36 bin personel.
Milli Eğitim Bakanlığı’na 20 bin öğretmen.
Adalet Bakanlığı’na 15 bin personel.
Diyanet İşleri Başkanlığı’na 9 bin 500 müezzin, imam ve Kuran öğreticisi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu’na 10 bin 900 personel.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na 2 bin personel.
Üniversitelere 4 bin, üniversite hastanelerine ise 7 bin personel.

TEDBİRLERİN ETKİNLİĞİ ARTIYOR

İşgücü piyasasını planlayabilmek, hangi mesleklerin hangi sektörlerde yoğunlaştığını görerek buna göre pro-aktif istihdam politikalarını geliştirebilmek amacıyla, işverenlerin istihdam ettikleri kişileri meslek kodlarıyla bildirme zorunluluğu getirildi. Bu düzenleme ile hem mesleki yeterlilik uygulamalarının hem de iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin etkinliği artacak.

18 AY YARARLANABİLECEKLER

Özel politika gerektiren gruplar iş gücüne katılımlarını artırmak için özel olarak desteklenmeye devam edilecek. Bu kapsamda 18-25 yaş arası gençler, kadınlar ve engellilere teşvikten 18 ay yararlanabilme imkanı verilecek. İstihdam teşviki 31 Aralık 2020’ye kadar uygulanacak. Böylece işverenlere önlerini görerek planlama yapabilme imkanı sunulacak.
Umarız bir senden bir benden teşviki gençlerin ekonomiye katılmaları ve fayda sağlamaları aynı zamanda işsizlik oranının istenilen düzeye gelmesine destek olur.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR