Birikim Nasıl Yapılır?


Birikim Yapmak
Birikim Yapmak

BİRİKİM NASIL YAPILIR?

Birikim yapmak günümüzde oldukça önemli bir ihtiyaç haline geldi. Yüksek fatura fiyatları, ürünlerde meydana gelen artışlar vergiler derken hepimiz bir yerlerden kısıp hedeflerimiz ve hayallerimiz için birikim yapma planlarına başladık. Ben de birikim yapmak için birikim nasıl yapılır sorusuna biraz kafa yordum ve birikim yapabilmek için araştırma yaptım. Elde ettiğim sonuçları siz ünimetre okuyucuları ile paylaşmak istedim.

GELİRİNİZİ VE GİDERİNİZİ KAYIT ALTINA ALIN

Neredeyse hepimiz bilgisayar kullanmasını biliyoruz. Bilgisayarın nimetlerinden yararlanmak gerek. Bilgisayarımızda aylık gelirimizi ve giderimizi kalem kalem yazarak ay içerisinde gerekli ve gereksiz olacak şekilde nelere para harcadığımızı görebiliriz. Bunun için bilgisayara da ihtiyaç yok. Bir defterde olur. Kayıt altına aldığınız zaman paranızın nereye gittiğini takip edebilirsiniz.

KREDİ KARTI BİRİKİMİN DÜŞMANIDIR

Kredi kartı öyle bir icat ki hiç para harcamıyormuşuz hissi verir ve biz de ay sonunda gelen yüklü faturayı gözü yaşlı okuruz. Eğer sizde bu konuda iradeli değil ve kendinizi kaybediyorsanız kredi kartınızı iptal ettirebilir ya da kredi kartı limitinizi düşürerek yüksek fatura gelmesini engelleyebilirsiniz. Şahsen ben kredi kartlarımı komple iptal ettim.

EV FATURALARINA AYAR VERELİM

Ev içerisinde kullandığımız elektrik, su, doğalgaz düzenli ve planlı kullanılmadığı zaman yüksek faturaların gelmesine sebep olabilir. Örneğin gitmediğiniz odalardaki prizleri çekebilir, yanan lambaları söndürün. Su için daha düşük seviyede açarak kısıtlı kullanım sağlayabilirsiniz. Doğalgaz için gün içerisindeki saatlere göre kısabilir yükseltebilirsiniz. Böylece gereksiz fatura masraf yükünden kurtulabilirsiniz.

KAFEDE YİYEBİLECEĞİNİZ YEMEK VE İÇECEKLERİ EVDE YAPMAYI DENEYİN

Öğrencilik hayatımda keşfettiğim ve Amerika’yı keşfetmiş gibi olduğum bir durumdan bahsetmek istiyorum. Kafelerde, restoranlarda menülerde yer alan içecekler ve yiyecekler çoğu zaman ilgimi çekiyor. Bunları o mekanlarda yemek yerine internet üzerinden tariflerine baktıktan sonra yapabileceğime karar verdiğim an malzemeleri alıp evde yapmaya çalışıyorum. Açıkçası daha sağlıklı, daha tasarruflu ve istediğim kadar yiyebiliyorum. Örneğin hamburger yemek istiyordum lakin bir menü ortalama 15 20 lira arası değişiyor. Aynı içeriklere sahip bir hamburgeri evde 3 lira civarı bir maliyete ürettim. Hazırladığım akşam 6 hamburgeri 17 liraya mal ettim. 1 hamburger yerine 6 hamburger yedim ve tadı daha güzeldi. Emeğin tadı gerçekten daha güzel oluyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR