Bohemian Rhapsody Filmi ve Freddie Mercury Hakkında Bilinmeyenler


Gerek sesiyle, gerek yaşamıyla ve şarkılarıyla efsane bir isim olmuş olan Freddie Mercury’nin hikayesini anlatan film vizyonda. Bohemian Rhapsody filmi oldukça sevildi ve insanlar tarafından büyük ilgi gördü diyebiliriz. Sanatçıyı sevenler, sevmeyenler, tanıyanlar, tanımayanlar bu filmle daha çok sevdiler ya da tanıdılar.

 

Peki ama Bohemian Rhapsody filmi dışında başka gerçekler var mı? Gelin birkaç farklı madde de biz ekleyelim.

 

 

Not: Bu yazımız biraz daha cümle cümle ‘tespitler’ üzerine kurulu olacağı için, Bohemian Rhapsody filmi dışında da tespitler içeriyor.

1. Mercury yürüyememeye başladığında Brian May, “The Show Must Go On” u kaydedemeyeceklerini düşünüyor ve endişeleniyordu. Mercury çok fazla votka içmişti ve “Başaracağım canım” dedi. Şarkıyı tek seferde seslendirdi.

2. Freddie Mercury Prenses Diana’yı erkek kılığına sokardı. Böylece gece tanınmadan gezebilirlerdi.

3. Bohemian Rhapsody kastedilerek en iyi şarkısı sorulduğunda “Gerçekte hiçbir anlamı yok, tamamı kafiye saçmalığı” demiştir (ki filmde de bu detay var ufaktan ufaktan).

4. 70’lerin başında Mary Austin ile uzun süreli bir ilişkisi vardı. Öldüğünde parasının büyük bir kısmını, evini ve şarkılarının telif hakkını Mary’e bıraktı.

5. Mercury’nin ses aralığı 4 oktavdı, konuşma sesi bariton aralığında iken şarkı söylerkenki sesi tenordu.

6. Freddie Mercury ve Michael Jackson birkaç şarkı üzerinde beraber çalışmayı denediler ancak Michael Jackson stüdyoya lamasını getirdiği için işler bozuldu (lamayı stüdyoya getirmek mi?).

7. Mercury’nin bir dönem yaklaşık 10 kedisi vardı, Mr. Bad Guy albümünü ve Deliah şarkısını onlara ithaf etti.

8. Kurt Cobain intihar notunda Mercury’den bahsetmiş ve onun yeteneklerini ve performansını ne kadar takdir ettiğini, ona ne kadar özendiğini ve seyircilerin sevgisini kazandığını anlatmıştır.

9. Dişleriyle ilgili kendini oldukça özgüvensiz hissediyordu ancak eşsiz sesinin etkilenebileceği endişesiyle herhangi bir değişiklik yapmadı.

10. Freddie, Queen’in ünlü logosunu bizzat kendi tasarladı. Logo grup üyelerinin burçlarından oluşuyordu; 2 aslan burcu için iki aslan (Deacon ve Taylor), yengeç burcu May için bir yengeç ve kendi için başak burcunu temsilen 2 peri.

11. May, Made In Heaven kayıtları hakkında Mercury’den bahsediyor: “Sürekli aynı şeyleri söylüyordu. ‘Bana daha fazla şey yaz. Bana bir şeyler yaz. Ben sadece şarkı söylemek söylemek ve yapmak istiyorum ve bunu anca ben öldüğümde bitirebilirsin.’ Korkusu yoktu, gerçekten.”

12. Freddie’nin grup ismi hakkında söyledikleri: “Gerçekten krallara yakışır, kulağa gelişi mükemmel. Çok güçlü bir isim, oldukça evrensel ve anlık. Kesinlikle gay bir çağrışım yarattığının farkındayım ancak bu Queen’in sadece bir yüzü.”

 

Bunlar dışında da Bohemian Rhapsody filmi ile ilgili beklentiler de sürekli değişiyor. Bu yüzden filmi izleyen arkadaşlar bazı detayları hatırlayacaktır. Şayet hatırlamadıysanız, bu yazı umarım ufak da olsa bazı bilgileri sunmuştur. Bakalım ilerleyen süreçlerde film ve detayları ile ilgili nelerle karşılaşacağız.

 

Şimdiden keyifli seyirler diliyoruz. Yorumlarınızı bekliyoruz. 🙂


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR