Boş araziye tonlarca portakal kabuğu bırakıldı! 16 yıl sonra herkes şok oldu!


Ne yazık ki yıllardır yağmur ormanları tahrip ediliyor. Ve özellikle Güney Amerika’daki yağmur ormanları palm yağı için tahrip edilmekte. Ancak ekosistemi korumak için çalışan insanlar da iyi ki var. 90’ların sonunda Kosta Rika’da tahrip edilen bu ormanlara portakal kabuğu boşaltan Pensilvanya Üniversitesi’nde çalışan Daniel Janzen ve Winnie Hallwachs ismindeki evli çevrebilimciler de bunlardan. Öyle ki yaptıklarının sonucunu 16 yıl sonra gördüklerinde gözlerine inanamadılar.

İkili Kosta Rika’daki bir portakal fabrikasıyla görüşerek portakal kabuklarını çok önemli bir mesele için kullanmaya ikna ettiler ve tahrip olan bölgeye kamyonlarla portakal kabuğu boşalttı.

Bu olayın üzerinden 1 yıl geçti ki başka bir şirket portakal kabuklarını araziye boşaltan bu şirketi mahkemeye verdi ve mahkeme kararıyla portakal kabuklarının bu alana boşaltılması durduruldu. Tabii mahkeme kararı çıkıncaya kadar buraya bin üzerinde kamyon gitmiş ve 12 bin metrik ton portakal kabuğu bırakmıştı. Mahkemeden sonra proje unutuldu. Ta ki…

16 yıl sonra Daniel Janzen ve Winnie Hallwachs alana geri dönüp bir baktılar, sonucu merak ettiler. Ve sonuç karşısında gözlerine inanamadılar. Çünkü her yerde ağaç vardı!

Evet, ilk başta yanlış yere mi geldiler diye düşündüler ama doğru yere gelmişlerdi. Portakal kabukları bölgeyi tamamen değiştirerek bölgenin tekrar canlanmasına yardımcı olmuştu.
Portakal kabukları sayesinde toprak daha verimli hale geldi, her yer ağaçlandı ve üstelik bölge hayvanların da yaşama alanı haline geldi.
Bu ikilinin başarısı aslında birçok gerçeği beraberinde getirdi. Demek ki tahrip edilen ormanlar tekrardan yeşerebilirmiş. Acaba mahvettiklerimizi, hatalarımızı ne zaman telafi edeceğiz?
Princeten Üniversitesi, proje hakkında bir çalışma yayımladı. Çalışmada Janzen ve Hallwachs’ın yaptıklarından ve benzer projelerin de işe yarayacağından bahsediliyordu.
Umuyoruz ki bu projeler yaygınlaşır, ormanlarımız tekrar canlanır ve doğaya karşı savaşmayı bırakırız.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı