Boşanmak genetik mi?


Evlenmek ya da boşanmak söz konusu olduğunda ailenizde nasıl bir örüntü görüyorsunuz? Teyzeleriniz, dayılarınız, halalarınız ve amcalarınız arasında çok fazla boşanan var mı? Bu daha önce sizi hiç şaşırtmış mıydı? Yapılan araştırmalar bunun bir tesadüften daha fazlası olduğunu söylüyor. Yani, henüz evlenecek kişiyi bile bulmamışken bir boşanma adayı olabilirsiniz!

Yeni bir uluslararası çalışma genetiğin boşanma üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Peki nasıl? ABD’deki Virginia Commonwealth Üniversitesi ve İsveç’teki Lund Üniversitesi’nden Profesör Jessica Salvatore araştırmasında evlat edinmiş aileleri ele aldı. Evlat edinen ebeveynlerin biyolojik çocukları ve evlat edindikleri çocuklarının boşanma örüntülerini inceledi. Araştırmada boşanmanın ebeveyn ve çocuk arasında paylaşılan genlerden kaynaklandığı sonucuna vardı. Ancak bu gen sizin yüksek risk ya da düşük risk altında olup olmadığınızı gösterecek belirgin bir gen değildir. Herhangi bir kan ya da tükürük testiyle de saptanamaz. Salvatore bu sebeple araştırmasında “ailedeki genetik risk” ifadesini kullanıyor.

Boşanmalar genetik faktörlerin yanı sıra yüksek düzeyde olumsuz duygular yaşamak, dürtüsellik ve çatışma esnasında kısıtlanma gibi durumlara maruz kalmak boşanma üzerinde genetikten daha fazla ve gözle görülür şekilde etki edebilir. Genetik araştırmaları öncesinde yapılan pek çok araştırma çocukların ebeveynlerinin boşanma sürecine şahit olmalarının ilerde romantik ilişkilerine olan bağlılıklarını baltaladığını belirtiyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR