Bu Meslekler Gelecekte Çok Para Kazandıracak “Geleceğin Meslekleri”


Geleceğin pek çok konuda öngörüsü yapılıyor. Özellikle dijitalleşen hayatların geleceğe uyumlu olması, bazı meslekleri de beraberinde getiriyor, getirecek. Peki ama nedir bu geleceğin meslekleri? Gelin bu konuya hep birlikte değinelim.

 

Özellikle bilişim ve teknoloji ile birleşen her iş, kendine gelecekte bir yer bulacak diyebiliriz. Pratikliği ve kazanç sağlaması konusunda oldukça ilgi çekici olan bu meslekler, geniş yelpazesi ile hepimize dokunacak diyebiliriz.

 

Araştırmalar gösteriyor ki, bilişim alanında 2022 yılına kadar %20 büyüme yaşanacak. Bu durum da daha çok pozisyon ve maaş demek haliyle. Bu yazımızda daha çok bilişim meslekleri ile ilgili bir derleme yaptık.

 

İşte geleceğin meslekleri

1- Veri bilimi : Oldukça önemli ve değerli bir alan. Veri denen olay oldukça büyük para ediyor ve güvenlik konusunda en hassas olunan şeylerden. Şeylerin interneti lakabını hiç duydunuz mu? İşte bu şeyler bu konuda da önemli olacak gibi. Çünkü çok büyük bütçelerle ve gizliliklerle korulan veri bilimi, oldukça büyük değer kazanacak.

2- Yazılım mühendisi: Dijitalleşen her şeyin bir yazılım tarafından yönetilmesi, bu konudaki mühendislere çok büyük artılar katacak diyebiliriz.

3- Ağ ve bilgisayar sistemleri yöneticiliği: Geniş ağların kontrolünü, yönetimini ve kurulumunu yapan sistemler çok daha farklı bir yürürlülükte ilerleyecek gibi.

4- Teknik yazarlık. Özellikle yazılım ve donanım hakimi kişilerin, gündemi koklayarak ürettiği içeriklerde, insanlara aktarılma konusu her zaman önem kazanacak. Anlatma sanatını bu denli geniş bir yapıda icra etme konusu ise, gerçekten önemli bir iş kolu diyebiliriz.

5- Web geliştirme uzmanlığı: Yazılım mühendisliğinin alternatif bir kolu olarak yorumlayabileceğimiz web geliştirme uzmanları, veri tabanları, sunucular ve web sayfaları için önemli bir bilgiye hükmettikleri için, yakın gelecekte değerleri çok daha hızlı yükselecek.

 

 

Şimdilik özellikle teknoloji ile ilgili olan alanlar bu şekilde listeleniyor. Farklı alanlarda ve kategorilerde de yeni nesil meslekler için bir liste üreterek, sizlere sunmak istiyoruz. İyi çalışmalar dileriz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR