Büyüdükçe Zamanın Neden Daha Hızlı Aktığını Düşünürüz?


Büyüdükçe neden zaman daha hızlı akıyormuş gibi gelir. İnsanın kafasını kurcalayan bu sorunun yanıtı var mıdır? İnsan yaşamı boyunca zaman çok önemli bir kavramdır. İnsanlar yaşlandıkça zamanın daha hızlı gittiğini ve her geçen saniye zamanın akış hızının daha da arttığını düşünür. Yapılan bir araştırma da büyüdükçe zamanın neden daha hızlı aktığının sebebi araştırıldı. 

Duke Üniversitesi’nden makine mühendisi Adrian Bejan, bu düşüncenin neden böyle olduğunu çözdüğünü ve bunun evrensel bir kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Evrime ve yaşamın fiziksel kurallarına bağlı olarak Bejan, gözlerimizin yorulduğunu ve beynimizin daha yavaş büyüdüğünü ve bu sebeple zamanı yitiriyormuşuz gibi hissetmemizin doğal olduğunu söylüyor. 

Bejan’a göre;

“Senin algıladığın zamanla bir başkasının algıladığı zaman aynı değil. Çünkü genç beyinler, yaşlı beyinlere göre bir gün içerisinde daha fazla görsel kaydedebiliyor” diyor. Bejan’ın hipotezi, beynin gözlerden aldığı bilgiyi nasıl yorumladığına göre temelleniyor. Görsel bilgiyi işleme süreci yolu başlangıçta kısa oluyor ancak nöronlarımız yaşlandıkça ve olgunlaştıkça, beynimizin içinde daha uzun yollar oluşturuyor.  Nöronlar yaşlanmaya başladıkça, yollar daha da uzuyor ve elektiriksel mesajlar bu yol boyunca çok daha fazla engelle karşılaşmaya başlıyor. Bejan zaman algısıyla ilgili olarak “Şimdiki zaman, geçmişe göre daha farklı çünkü mental görüntüleme değişti” 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı