Büyük Usta Nazım Hikmet 117 Yaşında “Nazım Hikmet Doğum Günü”


20. YY en önemli şairleri arasında gösterilen Nazım Hikmet, bugün 117 yaşında.

 

117. Doğum gününde Nazım Hikmet unutulmadı. İşte, şiirleri ve yazıları ile Türkiye’de ve dünyada adından hep söz ettiren ve dünya şairi olarak anılan Nazım Hikmet’in hayatı hakkındaki bilgiler.

Şiirleri ile dünyaya ismini duyuran Nazım Hikmet Ran, 20 Kasım 1901’de Selanik’te doğdu. Ancak 17 Ocak 1902 tarihinde nüfusa kaydettirilen Hikmet’in babası, Matbuat Umum Müdürlüğü ve Hamburg Şehbenderliği görevini ifa etmiş olan Hikmet Bey, annesi Ayşe Celile Hanım’dır. Piyano çalan, resim yapan, Fransızca bilen bir annenin evladı olan Nazım Hikmet, şiire 12 yaşında “Feryad-ı Vatan” ile başladı. Mekteb-i Sultani’de eğitim almaya başlayan Hikmet, bir toplantı sırasında okuduğu kahramanlık şiiri ile Bahriye Nazırı Cemal Paşa tarafından fark edildi. Bahriye Mektebi’nde eğitimini tamamlayan Nazım Hikmet, okulu bitirmesinin ardından Hamidiye Gemisi’nde stajyer subay olarak göreve geldi.

Bir süre Moskova’da eğitim alan Nazım Hikmet, öğretmenlik deneyimi ardından vatan topraklarına döndü. Aydınlık dergisi’ne dahil olan Nazım Hikmet hakkında, dergideki şiirleri nedeniyle 15 yıllık hapis istemi bulunuldu. Sonra da Rusya’ya döndü.  Nazım Hikmet, 3 Haziran 1963 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

 

Birbirinden özel şiirlere sahip olan Nazım Hikmet, dünya şairleri arasında önemli bir yerdedir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR