Cadılar Bayramı Ruhunu En Güzelinden Yaşatan Halloween Temalı 8 Film

Sezona uygun film izlemenin keyfi, oldum olası bir başka olmuştur. Yazın içimizi açan güneşli bol filmler izleyip, sarı yaprakları yerde görmeye başladığımız zaman yapıştırırız romantik sonbahar filmlerini! İlk kar şehre düşer düşmez Noel filmlerini izlemek nasıl farz oluyorsa, Cadılar Bayramı yaklaşırken de Halloween temalı filmleri izlemek şarttır. Madem ekim ayını yarıladık, biz de Halloween temalı filmleri bir bir sıralayalım, işinizi kolaylaştıralım dedik. Huzurlarınızda izlemesi hem keyifli hem gergin olabilen, günün ruhunu en güzelinden yaşatan Halloween temalı filmler…


 1. 1 Donnie Darko (2001) IMDB Puanı: 8.1


  Bizi her rolün adamı Jake Gyllenhaal ve yönetmen Richard Kelly ile tanıştıran Donnie Darko’ya dair akılda kalan öyle çok şey var ki, onun bir Halloween filmi olduğunu unutmak sürpriz olmaz. Frank’in Donnie’ye dediği gibi 28 gün, 6 saat, 42 dakika ve 12 saniye sonra dünyanın sonu gelecek mi? Öğrenmek için Donnie Darko’yu izlemeniz gerekiyor. (Eğer daha önce izlediyseniz de, bir kez daha ve belki de bir kez daha…)
 2. 2 The Nightmare Before Christmas (1993) IMDB Puanı: 8.0


  The Nightmare Before Christmas, aynı anda hem Noel hem de Halloween filmi olmayı başaran bir Henry Selick-Tim Burton işbirliği ürünü. Halloweentown’ın Balkabağı Kralı Jack Skellington’ın, Christmastown’a özenerek kendi şehrini ona benzetme çabalarını merkeze alan stop motion animasyon, herkese farklı şeyler sunmayı başaran, şarkılarına eşlik etmeden duramayacağınız bir klasik.
 3. 3 Halloween (1978) IMDB Puanı: 7.8


  Halloween’i bu listede görmek kimse için sürpriz olmasa gerek! John Carpenter’ın korku klasiğinde, Jamie Lee Curtis’i, akıl hastanesinden kaçan kana susamış maskeli manyak Michael Myers’dan kaçan genç Laurie olarak izlemiştik. Çoğu yerde, 80’lerde ortalığı kasıp kavuran slasher filmlerinin referans noktası kabul edilen Halloween, 31 Ekim’de izlemeniz gereken filmlerin başında geliyor. İlerleyen yıllar içinde devam filmleri de çekilerek seri haline gelen Halloween’in son halkası, 26 Ekim’de gösterime girecek. “Ben eskisini izledim, bana taze Halloween’le gelin” diyorsanız, kulağınıza küpe olsun.
 4. 4 The Crow (1994) IMDB Puanı: 7.6


  Film çekimleri sırasında başroldeki Brandon Lee’nin trajik bir biçimde hayatını kaybettiği The Crow’da yaşanan olaylar aslında 30 Ekim’de geçiyor. “Şeytan’ın Gecesi” olarak adlandırılan 30 Ekim gecesi, 31 Ekim’deki Cadılar Bayramı’na hem tarih hem de konsept olarak yakın olduğu için The Crow bu listede olmayı sonuna kadar hak ediyor. Bir intikam hikayesini anlatan The Crow, düğünlerinden bir gün önce öldürülen Eric Draven ve çok sevdiği nişanlığı Shelley’nin aşkını merkeze alarak Eric’in intikam için dönüşünü konu alıyor. Eric’in makyajı ve kostümü ise özellikle Halloween için kusursuz!
 5. 5 Mean Girls (2004) IMDB Puanı: 7.0


  Mean Girls’ün korku filmi olmadığının elbette farkındayız, ama içinde gayet güzel bir Halloween partisi sahnesi var! Canınız gerilmek ve korkmak istemiyorsa, hatta belki de ‘biraz gülelim, gülmüşken de Lindsay Lohan’i botox’tan şişmiş ve garip haberlere konu olurken değil de oyunculuk yaparken görelim’ diyorsanız Mean Girls tam size göre! Üstelik gencecik ve kariyerinin başında Bir Rachel McAdams görme şansınız da var. Daha ne olsun?
 6. 6 Hocus Pocus (1993) IMDB Puanı: 6.8


  Disney’in sevilen filmlerinden biri olan Hocus Pocus, yetişkinleri elbette korkutmayacak ama ufaklıklarla ya da korkmayı sevmeyenlerle izlemek için biçilmiş kaftan. Başrollerde Bette Midler, Sarah Jessica Parker, Kathy Najimy ve küçücük Thora Birch’ü buluşturan film, çocukların yanlışlıkla kötü cadıları hayata döndürmeleriyle ortalığın nasıl da şenlendiğini ve cadıların modern hayata adapte olma çabalarını bolca güldürerek anlatıyor!
 7. 7 Trick ‘R Treat (2007) IMDB Puanı: 6.8


  Ölü çocuklarla dolu bir okul servisi, Halloween’den nefret eden huysuz bir ihtiyar ve korkuluğa dönüştürülmüş bir ceset… İç içe geçmiş ve Cadılar Bayramı’nda geçen farklı hikayelerden oluşan Trick ‘R Treat, günün anlam ve önemine yakışan bir korku. X-Men 2 ve Supermen Returns filmlerinin sanaristi Michael Dougherty imzasını taşıyan filmin devamı da 2019’da gelecek.
 8. 8 May (2002) IMDB Puanı: 6.7


  Zor bir çocukluk geçirmiş, arkadaş edinmekte zorlanan, farklı ilgi alanları ve tuhaf tavırları yüzünden yalnızlık çeken May’in hikayesini anlatan May’de, filme adını veren May rolünde Angela Bettis, etkileyici performansıyla öne çıkıyor. Korku camiasında hak ettiği değeri görmeyen ama gayet sağlam bir film olan The Woman’ın yönetmeni Lucky McKee, ne cevherleri olduğunu ilk uzun metraj filmi olan May’de göstermiş bile!

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı