Çalışanlarına Çip Taktırmak İsteyen Firmalar


Birleşik Krallık’ta bazı hukuk ve finans şirketlerinin çalışanların vücuduna güvenlik amaçlı olarak RFID mikroçipleri yerleştirmeyi planladığı belirtiliyor. Çip taktırmak ne kadar önemli?

Birleşik Krallık’ta bazı hukuk ve finans şirketlerinin çalışanların vücuduna güvenlik amaçlı olarak RFID mikroçipleri yerleştirmeyi planladığı, onlardan birinin de yüz binlerce çalışanı olan bir finans şirketi olduğu söyleniyor. Şirketler bu işlemin amacının, hangi çalışanın ofisteki hangi kapıları açabileceğini ve hangi belgelere erişebileceğini belirlemek olduğunu söylüyor.

Ayrıca mikroçipler sayesinde çalışanların ofis içinde işlerini daha hızlı halledebileceği; giriş çıkışların, kantin alışverişlerinin ve yazıcı kullanımının daha hızlı gerçekleşeceği belirtiliyor. Bunlar olayın olumlu yönleri. Olumsuz taraflar ise nedense pek gündeme gelmiyor. Facebook da kullanıcılarının cep telefonu bilgilerini ‘güvenlik’ amacıyla almış, daha sonra bu bilgileri reklam verenlere satmıştı. Yani çiplerde toplanan bilgiler de sadece güvenlik amaçlı kullanılmayabilir. Bu bilgiler çalışanların gözetlenmesinde kullanılabilir. Şirket gerçekten iyi niyetli olsa bile sisteme dışarıdan saldıran kişiler detaylı bilgiler edinebilir. Çipler iş yeri dışında da taşınacağı için mesai sonrasında yapılan aktiviteler de takip edilebilir.

Asıl Amaç Daha Verimli Çalışmak

Aslında amaç, insanları gözetlemekten ziyade onların etkinliğini artırmak. İşlerin daha hızlı yürümesi aynı zamanda daha fazla iş için zaman yaratılması anlamına geliyor. İş yerinde mikroçip kullanımının örneklerini daha önce. Three Square Market adlı otomat üreticisi, 80 çalışanına pirinç tanesi büyüklüğünde çipler taktırmıştı. Yine ABD’nin Cincinnati eyaletinde faaliyet gösteren bir güvenlik kamerası şirketi de veri merkezindeki tüm çalışanlarına RFID çip taktırmayı zorunlu kılmıştı. 2007’de Kaliforniya’da kabul edilen bir yasa ise herhangi bir şirketin çip taktırmayı mecbur kılmasını yasaklıyor. Eyalette öğrencilere de çip takılması yasak.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR