Cemre ne zaman düşecek?


Kış ayı gelir gelmez herkes havaların ısınmasını sabırsızlıkla bekliyor. Bu hususta da mitolojik bir inanç olan cemre düşmesi durumu herkesin dilindedir. Cemre düşmesi havaların ısınması ile bağdaştırılır. Peki, cemre ne zaman düşecek?

 

İlk Cemre ne zaman düşecek sorusu, havaların ısınacağı tarihi merak eden vatandaşlar tarafından uzun zamandır sorgulanan bir konuydu. Hava, su ve toprak sıralamasıyla devam eden cemre tarihleri, 2018 yılının ilk aylarından bu yana araştırılmaya devam ediliyor. Peki, ilk Cemre ne zaman düşer? İşte, hava, su ve toprak şeklinde ilerleyen Cemre tarihleri hakkında detaylı bilgiler

İLK CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

İlk Cemre, inanışa göre 19 Şubat tarihinde havaya düşmektedir. Her yıl aynı tarihte gerçekleştiği düşünülen bu inançta sonraki süreçler ise 26-27 Şubat ve 5-6 Mart şeklinde ilerlemektedir. Cemre, ilk olarak havaya, sonra suya ve son olarak ise toprağa düşmektedir.

  Meteoroloji uyardı! İstanbulda hava durumu

KAÇ TANE CEMRE VAR?

Birinci cemrenin 20 Şubat’ta havaya, ikinci cemrenin 27 Şubat’ta suya , üçüncü Cemre’nin 6 Mart’ta (artık yıllarda 5 Mart) toprağa düştüğü varsayılır.

İstanbul’da son 60 yıllık dönem için yapılan bir araştırma , cemrelerin kıştan bahara geçilirken ortalama sıcaklık eğrilerinin yükselmeye başladığı dönemin başlangıcını belirledikleri ve bu dönemde mevsim normallerinin üzerindeki az ya da çok bir sıcaklık artışıyla çakıştıklarını ortaya koymuştur.

Cemreler arasındaki günlerdeyse, sıcaklıklarda az da olsa bir düşüş olduğu saptanmış. Aynı araştırmaya göre her üç Cemre dikkate alındığında, bir iki günlük farklarla bu tarihlerde %42 olasılıkla, iki Cemre dikkate alındığındaysa %74 olasılıkla belirgin bir ısınma gerçekleşmiş.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR