Çevrenizdeki olaylara çok az tepki veren biriyseniz bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz!


Çevresinde yaşanan olaylara olması gerektiğinden daha az tepki veren insanları düşünün; üniversite sınavına girerken heyecanlanmadıklarını, mutlu bir haber aldıklarında mutlu olmadıklarını, sevgilerini belli etmediklerini, vs. Bu tür duyguları az yaşayan insanları bir düşünün, hatta belki de bu duyguları hiç yaşamadıklarını. Peki ya siz de kendinizi çevrenizde gerçekleşen olaylara olması gerektiğinden az tepki veren biri olarak görüyor musunuz? Eğer öyleyse bu hastalığa sahip olabilirsiniz!
Aleksitimi, 1970’li yıllarda fark edilen duygusal bir sağırlık durumu olarak Psikoterapist Peter Sifneos tarafından üretilen bir terim. Aleksitimik kişiler için kısaca duygularına tercüme olacak sözleri olmayan kişiler diyebiliriz. Bazen de duygularını tanımlamakta zorlanan kişiler bu hisleri hiç hissetmemiş de olabilir. Eski Yunancada “alexo”, yani kovmak ve ve “thumos”, yani duygu-ruh anlamına gelen kelimelerinden üretilen bu terim için “duyguyu kovmak” diyebiliriz.

Eskiden bunun hissedilen duyguların dile gelmemesi olduğu düşünülüyordu ama yapılan araştırmalar ve incelemelerden sonra bu duyguların hiç hissedilemediği de tıbbi olarak açıklandı. Beynin singulat korteksi, duyguların çözümlenmesini etkisiz hale getiriyor. Diyelim ki bir kişi midesinde bir baskı hissediyor ama buna sebep olan şeyin yaşadığı stres ya da heyecan olduğunu bilmiyor.
Genetik bir yana, yetiştiği çevre ve tarzda bunu etkileyen bir şey. Tam olarak neyin neden olduğuysa bilinmemekte.
Fizilsel olarak belirtilerini görebilirsiniz. Eğer ki bedeninizde sürekli ve yaygın bir biçimde görülen ağrılar, mide belirtileri varsa sebebi bu olabilir. Ayrıca aleksitimi kadınlarda daha az görülüyor.
Peki ya tedavisi var mı? Elbette bir tedavisi söz konusu diyebiliriz. Psikoterapi bu konuda yardımcı olacaktır.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı