Çevrenizle hangi iletişim diline sahip olduğunuzu keşfedin!


Günlük hayatımızda çevremiz ile sürekli iletişim halindeyiz. Bu iletişim esnasında her birey farklı bir iletişim dili kullanır. Hangi dilde iletişim kurduğunuzu keşfetmek artık çok kolay!

Hayatımız boyunca ailemizden arkadaşlarımıza, aşk hayatımızdan iş yaşantımıza kadar pek çok farklı bağlamdan insanlarla iletişim kuruyoruz. Bu iletişim esnasında sergilediğiniz tutum sizin iletişim dilinizi oluşturur ve bu dil kurduğunuz iletişimin gidişatı açısından çok önemlidir. Birisiyle somut bir sorun olmadığı halde sürekli tartışmanızın sebebi kullandığınız iletişim dilinden kaynaklanıyor olabilir. Öyleyse, birkaç ipucu sayesinde insanlarla hangi dilde iletişim kurduğumuzu birlikte öğrenelim!

Açık İletişim

Duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilen kişiler açık iletişim diliyle iletişim kurmaktadır. Bu kişiler kendileri gibi açık iletişim kuran bireylerle gayet iyi anlaşır. Okul, iş, aile hayatı ve özel yaşantısında kendisinden kaynaklanan herhangi bir iletişim sorunu yaşamaz. Kapalı iletişim kuran bireylerle sorun yaşayabilir.

Kapalı İletişim

Duygu ve düşüncelerini rahatlıkla dışarıya aktaramayan, tüm bunları karşı tarafın anlaması gerektiğini düşünen kişilerin kullandığı dil kapalı iletişim dilidir. Bu kişiler sıklıkla “Her şeyi benim anlatmam mı gerekiyor? Benim üzgün olmam, kızgın davranmam her şeyi anlaması için yeterli” düşüncesine sahip oldukları için özellikle aşk hayatında açık iletişim kuran insanlarla sürekli tartışmalar yaşarlar.

Geleneksel İletişim

Geçmişten gelen öğretiler ve kültürel kodlara göre belirlenen iletişim dilidir. Genellikle aile büyükleri ve diğer otoritelerden öğrenilen bu dil; özellikle kadınların çok konuşmaması, sesini yükseltmemesi, önden yürümemesi, erkeklerin hakimiyet kurması ve onun sözünün geçmesi gibi bazı kalıp yargıları içerir. Geleneksel iletişim kuran bireyler genellikle kapalı iletişim kuranlarla anlaşabilir. Ancak, bu anlaşmada duygular çok ifade edilmez ve genellikle geleneksel dile sahip bireyin kabullenişi ve alttan alışından ibarettir.

Modern İletişim

Değişken ve duruma adapte olamayan iletişim dili modern iletişimdir. Duyguları çok fazla önemsememekle birlikte kısmen açıktır ancak olaylara ve durumlara senkronize olamaz. Çoğunlukla erkeklerin tipik davranışı olarak görülür. Romantik ilişkilerde “Hayatım çok abartıyorsun, gerek yok böyle şeylere” dilinden konuşan bireyler modern iletişim dili kullanır. Bu dil karşısında kadın genellikle önemsenmiyor gibi hisseder.

iletişim


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR