Çikolata Kokusuna Neden Karşı Koyamayız?


Bilim insanları tarafından yapılan yeni araştırmalara göre çikolatanın ağız sulandıran aroması güllere koku veren bir kimyasal maddeden oluşuyor.

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamada kavrulmuş kakao tanelerinin güllerde de bulunan veba – ionone zengini olduğunu belirtiliyor. Bu maddenin parfümlerde ve çicek özlerinde de olduğunu bilim insanları tarafından açıklandı. 

Çikolatanın birçok insan için baştan çıkartıcı olmasının nedeni belli oldu. Yapılan araştırmaya göre çikolatanın sadece kokusu bile insanların iştahını açmasına yetiyor. Alman bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda, bölgesel bir mağazadan her biri farklı aromalara sahip iki tür bitter çikolata aldı. Araştırmacılar, özünü çıkartma ve kararlı izotop seyretme analizi adında sanat teknikleri kullanıldı ve kokunun uçucu bileşikler barındırdığı belirlendi. 

Çikolata’da bulunan bu kimyasallar, hava ile etkileşime girerek burnumuzda bulunan 900’den fazla koku alıcı reseptörlere iletişime geçiyor ve bizleri çikolata krizine sokuyor. Bizler için etkiletici deneyim sunan Çikolata üzerinden yapılan başka bir araştırmada da çikolatanın stresi azalttığı ve insan ömrünü uzattığını da ortaya çıkarttı. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı