Cilt sağlığınız ve güzelliğiniz için her gün mutlaka yapmanız gereken 7 basit şey!


Cildiniz dışardan bakıldığında size dair ilk izlenimi gösteren yerdir. Cilt sağlığınız ve güzelliğiniz için uygulayacağınız bazı basit bakımlar cildinizi yıllar boyu taze bir şekilde korumanızı sağlayabilir.

Cildimiz yediğimiz yiyeceklerden içtiklerimize, üzüntülerimizden sevinçlerimize kadar her türlü yaşam olayından doğrudan etkilenen en hassas aynı zamanda da en sağlam organlarımızdan biridir. Kendi sağlığımıza ne kadar dikkat edersek cilt sağlığımız da bundan o kadar etkilenir. Dermatologlar cildimize ekstra hassasiyet göstermemiz gerektiğini söylüyor ve aslında her gün uygulayacağımız basit temizlik ve bakım yöntemleriyle cildimizi koruyabileceğimizi de ekliyor.

Asla ama asla makyajınızı temizlemeden uyumayın!

Saat ne kadar geç olursa olsun ya da ne kadar yorgun olursanız olun yatmadan önce makyajınızı muhakkak temizleyin. Temizlenmemiş makyaj uyku sırasında gözeneklerin tıkanmasına, sabaha kadar ise gözeneklerden içeriye daha da itilmesine neden olarak sivilce oluşumuna yol açabilir. Ayrıca, yüzünüzden dökülmesi gereken ölü hücrelerin yüzünüzden dökülmesi gerekirken temizlenmeyen makyaj nedeniyle sürekli yüzünüzde kalması alın, göz ve ağız çevresindeki ince çizgilerin artmasına neden olur.

Gün içerisinde bol su tüketin!

Yediğiniz içtiğiniz her şey yüzünüze muhakkak yansıyacaktır. Sadece susadığınızda değil, gün boyu su ihtiyacınızı giderdiğiniz takdirde cildiniz nemliliğini koruyacak, daha canlı ve parlak görünecektir. Özellikle kış aylarında su içmekte zorlansanız da günde en az 2.5 litre su tüketmeye çalışın.

Koruyucu güneş kremi ve gündüz kremi kullanın!

Özellikle yaz aylarında güneş kremi kullanmadan dışarı çıkanlarda birkaç yıl sonra kahverengi lekeler ve ince çizgilerin oluştuğu gözlenmiştir. Kış aylarında ise aşırı kuruyan cildinizi korumak için muhakkak gündüz kremleri kullanmalısınız.

Daima temiz bir yastık kılıfında uyuyun!

Yastık kılıfı değiştirmek çoğunlukla göz ardı edilen bir durumdur. Ancak sürekli kullandığınız takdirde yastığınızın üzerinde kir, bakteri, makyaj izleri, ölü deriler, tükürük ve saç kalıntıları birikebilir. Bu nedenle yastığınızı haftada bir çevirin ve iki haftada bir yenisiyle değiştirin.

Cildinizdeki sivilce ve siyah noktaları sakın sıkmayın!

Özellikle sivilce çıkıntılı yapısı ve kötü görüntüsünden ötürü hemen herkesi rahatsız ediyor ve genelde patlatılıyor. Sivilce ve siyah nokta sıkmak basit gibi görünse de oradaki bakterilerin daha geniş alana yayılmasına ve daha uzun süre konaklamasına neden oluyor!

Düzenli egzersiz yapın!

Egzersiz vücutta kan dolaşımını artırarak tazelenmeyi sağlar ve egzersiziniz bittiğinde cildinizde parlama olduğunu fark edeceksiniz! Ayrıca ter atmak, tıkanmış gözeneklerin açılmasını sağladığı gibi cildinizin daha geç yaşlanmasını ve sarkmasını sağlar.

Asla hazır gıda tüketmeyin!

Yiyip içtiğiniz her şeyin yüzünüze yansıdığından bahsetmiştik. Nasıl su cildinizi tazeleyip parlatıyorsa gazlı içecekler ve fast food tarzı atıştırmalıklar da cildinizin yağlanmasına ve sivilce oluşumuna neden olur.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR