Çin 10 Yıla Kadar Ay’a Üs Kurmayı Hedefliyor


Çin, önceki Ay görevlerinin devamında, 10 yıl içinde Ay’da Tiangong (Cennet Sarayı) adlı uzay üssünü kurmayı hedeflediğini açıkladı.

 

Ülkeler her yeni dönemde kendi çalışmalarını ve hedeflerini büyütüyor. Bu süreçlerde daimi yenilikler ön plana çıkarıldığı için insanların da düşünceleri değişiyor. Ülkeler, özellikle kendi gelişimleri için yeni girişimleri hedefliyor.

Çin devlet medyasının üst düzey bir uzay araştırmaları yetkilisini kaynak göstererek verdiği habere göre Pekin yönetimi önümüzdeki 10 yıl içinde Ay’a insanlı bir görev gerçekleştirmeyi ve Ay’da bir araştırma istasyonu kurmayı planlıyor.

Çin uzayda bir ‘süper güç’ olmak istiyor ve Ocak ayında Ay’ın Dünya’dan görülmeyen yüzüne gönderdiği uzay aracıyla bu alanda önemli bir adım atmıştı.

Xinhua haber ajansının haberine göre Çin Ulusal Uzay Dairesi Başkanı Zhang Kejian, ‘Uzay Günü’ kapsamında yaptığı bir konuşmada ülkenin şimdi de Ay’ın güney kutbunda önümüzdeki 10 yıl içinde bir bilimsel araştırma istasyonu kurmayı planladığını söyledi.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR