Çin, Ay’da Bitki Yetiştirmeyi Planlıyor


2018’in sonlarına doğru Ay’da tarım denemelerine başlayacak olmalarını açıklayan Çin’in uzay aracı Aralık ayında Ay’a iniş yapmayı planlıyor.

Chang’e Four adındaki uzay aracı turpgiller familyasına ait sıkça rastlanan bir bitkü türü olan Fare Kulağı Teresi taşıyacak. Bununla birlikte Ay yüzeyinde ‘gece kelebeği’ diye tanımladığımız ipek böceği yetiştirilecek. Yaklaşık olarak on yedi – on sekiz santimetre kadar büyüklükteki alüminyum saksılar ve özel dizayn edilmiş tüpler aracılığıyla patates ve farekulağı tereleri Ay’ın yüzeyine yerleştirilecek ve bu bitkiler oksijen üretecek. Sonrasındaysa üretilecek olan oksijeni ipek böcekleri tüketerek ortaya karbondioksit çıkacak ki bu da bitkilerin yeniden ve sürekli olarak fotosentez yapabilmesine olanak sağlayacak. Ayrıca özel dizayn edilmiş bu akıllı tüpler yüzeyin hem nemini hem de sıcaklığını belirleyebilecek özellikte.

Ay’da Uzun Süreli Yerleşim İçin Önemli Adım

Deneyin sonucunda elde edilecek bilgiler Ay’da uzun süreli yerleşim için oldukça önemli bir adım. Patates yetiştirmeyi seçmelerinin nedeniyse değerli bir besin kaynağı olması. Çünkü teknolojinin ilerleme hızını yakalamak mümkün değil. Birkaç yıl sonra uzay seyahetlerine tanıklık edebiliriz ve bu besin kaynağı astronotlar için önemli olacaktır. Eskiden uzay yolculukları bu kadar heyecanlandırmazdı bizleri. Çünkü çok uzak bi ihtimal gözükürdü ama ya şimdi? Sanırım gelecekte yaşıyoruz.

Ayrıca bu deney ile Çin, Ay’a çıkan üçüncü ülke olacak. Sizin de bildiğiniz üzere daha önceleri Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri Ay’a çıkmıştı.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı