Çin, En Zeki Öğrencilerini Yapay Zeka İle Silah Üretimine Yönlendiriyor


Pekin Teknoloji Enstitüsü tarafından açıklanan bilgiye göre, yaşları ortalama 18 ve daha küçük olan 27 erkek ve 4 kız öğrenci seçimi yapıldı. Yapılan bu seçimin ardından farklı şekillerde yönlendirme yapıldı. En zeki öğrencilerine yapay zeka ile silah yaptırmayı düşünen Çin’in hikayesine gelin hep birlikte göz atalım.

 

Pekin Teknoloji Enstitüsü, yaşları 18 ve daha küçük olan 27 erkek 4 kız öğrenciyi yapay zekalı silahlar geliştirmek için seçtiğini açıkladı. En başarılı öğrenciler arasından seçilen adaylar gelecekte, kendi kendine öğrenme yeteneği olan nükleer denizaltılar üretecek. Ayrıca insan damarlarında gezebilen mikroskobik robotlar gibi silah sistemleri üzerinde çalışacak.

Konu hakkında kimliğini açıklamadan bilgi veren bir profesöre göre seçilen öğrenciler oldukça zeki ama sadece zeki olmak yetmiyor. Öğrencilerin yaratıcı düşünce, savaşma azmi, kararlılık, milliyetçilik ve yeni silahlar geliştirme hevesi gibi özelliklere de sahip olduğu ifade ediliyor.

Öğrencilerin başında biri akademik bir arka plandan diğeri ise savunma endüstrisinden gelen iki uzman bulunacak. Bu öğrenciler daha sonra mekanik mühendisliği, elektronik ya da silah tasarımı gibi bölümlerde çalışmak üzere ayrılacak. Dört yıllık bir programın tamamlanmasının ardından öğrencilerin yüksek lisans ve doktora programlarına devam etmesi ve gelecekte Çin’in yapay zekalı silahlar programının liderleri olması bekleniyor.

Çinli yetkili: “Oluşabilecek sorunların farkındayız”

 

ABD’de de DARPA gibi benzer savunma sistemleri programları bulunuyor ancak bu programlara 18 yaşından küçük çocuklar değil.  Savunma sanayisinde çalışan yetişkin bilimciler alınıyor. Çin Dış İşleri Bakanlığı görevlilerinden birine ulaşan South China Morning Post’a göre yetkili “Ülkemiz yapay zeka teknolojisini geliştirme ve uygulama konusunda aktif olarak çalışıyor olsa da ölümcül silah sistemlerinin yol açabileceği sorunlardan haberdar ve uluslararası toplulukta bu sorunların oluşmasının engellenmesi için önlemler geliştirilmesini destekliyor.” ifadelerini kullandı.

 

Yapay zeka tarafından ön plana çıkarılan, içerisinde insanlar ile ilgili pek çok hikayeyi ve kötü sonucu senarya olarak hayatımıza çıkaran bütün çalışmalar için, zeka konusunda gerekli çözümleri karşınıza çıkarmak niyetindeyiz. Bakalım yakın gelecekte neler görecek, nelerle karşılaşacağız.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR