Çin’de yapılan kazılarda bulunan ölümsüzlük iksiri herkesi şaşkına çevirdi!


Çin’de yapılan kazılarda bulunan ölümsüzlük iksiri arkeologları bile şaşırttı. Çinli arkeologlar tarafından yapılan kazılarda eski bir mezar keşfedildi. Bu mezarın içinde içi sıvı dolu bir şişe bulduklarını belirten arkeologlar M.Ö 202 ile M.S 8 yılı arasında varlığını sürdüren Batı Han hanedanlığında bu sıvının gerçekten bir “ölümsüzlük iksiri” olarak kullanıldığı belirtildi.

Çin medyasında yer alan haberlere göre Çinli arkeologlar Henan eyaletinde yaptıkları kazı çalışmaları sırasında antik bir mezar keşfetti. Mezarın içinde ise bronz bir sürahinin içinde sıvı bir madde olduğu tespit edildi. Bu sıvının M.Ö 202 ile M.S 8 yılı arasında varlığını sürdüren Batı Han hanedanlığı zamanında bir “ölümsüzlük iksiri” olarak kullanıldığı açıklandı.

Sıvının çıkarıldığı antik mezarın soylu bir aileden gelen birine ait olduğu belli oldu. Yaklaşık miktarının 3.5 litre olduğu belirtilen sıvı incelenmek amacıyla laboratuvara götürüldü. Ölümsüzlük iksiri olduğu da laboratuvar incelemesinin ardından ortaya çıktı. İncelemede sıvının şap ve potasyum nitrat içerdiği ve bu iki maddenin eski Tao geleneklerinde yaşam iksiri olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Araştırmacılar soylu bir ailenin ölümsüzlüğü bulmak adına bu iksiri yaptırıp mezarlarına koydurduklarını öngörüyor. Ayrıca kazı sonucunda bu iksirin yanı sıra bakırdan yapılmış birtakım alet edevat çıkarılmış.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR