Çin’de Yarım Milyar Yıllık Binlerce Fosil Bulundu!


Çin’de yapılan bir kazıda yarım milyar yıl öncesine air binlerce fosile ulaşıldı. Bilim insanları Çin’in Hubei eyaletinde bir nehir kıyısında binlerce fosil buldu. 519 milyon yıllık oldukları düşünülen fosillerin göz, iç organlar gibi yumuşak dokularının çok iyi korunduğu ortaya çıktı. 

Çin’in Hubei eyaletinde nehir kıyısında gerçekleştirilen aramalarda bulunan fosillerden yarısından fazlasının henüz keşfedilmemiş türlere ait olduğunu belirlendi. Bilim insanları ulaştıkları fosillerin Kambriyen döneme ait olduğunu düşünüyor. 

Ulaşılan fosillerin büyük çoğunluğu yumuşak dokulu canlılardan oluşması ve bu tür canlıların fosilleşme ihtimalinin çok düşük olması nedeniyle bilim insanları bu keşiflerinin çok önemli olduğunu belirtiyor. 

Ani bir tortulaşma durumunun ardından bu kadar iyi korundukları düşünülen fosiller üzerinde araştırma yapan Çin Kuzeybatı Üniversitesi’nden Profesör Şingliang Zhang bu keşiflerinin “canlıların kökenine dair çok önemli bir kaynak” olduğunu belirtti. 

Keşiflerinin son 100 yılın en büyük keşiflerinden birisi olduğunu belirten bir diğer bilim isanı Allison Daley ise şu açıklamalarda bulundu. 

“Keşfimiz aklımı başımdan aldı. Bir palmeontolog olarak bu kadar inanılmaz bir keşge tanık olacağımı tahmin bile edemezdim. İlk kez korunmuş ve milyonlarca yıl öncesine ait olan bir denizanasına ulaştık.”


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR