Çocuğunuzun kopya çekmesi, yalan söylemesi anne babaların suçu olabilir!


Bilim dünyasından kötü haber geldi! Çocuğunuzun kopya çekmesi, yalan söylemesi anne baların suçu olabilir!

Çocuğunuzun kopya çekmesinin, yalan söylemesinin vs. sorumlusu siz olabilirsiniz. Bunu hiç düşünmüş müydünüz? Bilim dünyası ilginç bir araştırmaya imza atmış. Çocuğunuzu överkenki söyledikleriniz onları cesaretlendirdiği kadar yalan söylemeye de itebiliyormuş. Peki ya bunun sebebi ne? Hemen açıklıyoruz! 
OISE’de iki deneysel çalışma yapıldı; zeki olduklarına dair övgüler alan çocukların bu düşünceleri devam ettirebilmeleri adına yalan söyledikleri, kopya çektikleri görülmüş.

İlk deneyde 3 ile 5 yaş arası çocuklara bir tahmin oyunu oynatılmış. Doğru yanıtı tahmin eden çocukların yarısına zeki olduklarına dair övgüler yapılırken, diğer yarısına da bu kez gayet iyi iş çıkardıkları söylenmiş. Ardından araştırmacılar çocuklardan kopya çekmeyeceklerine dair söz alıp odayı terk etmişler. Gizli kamerayla gözlemlediklerinde ise ortaya şöyle bir sonuç çıkmış; zeki olduklarına dair övgüler alan çocuklar daha fazla kopya çekmiş. 

İkinci deney de buna benzer bir şekilde kurgulanıyor. Developmental Science’ta yayımlanan bu deneyde de zeki oldukları söylenen çocukların kopyaya daha çok başvurdukları gözlemlenmiş.
En nihayetinde, bu deneylerden anladığımız şu; çocukları överken kullandığımız kelimelere oldukça dikkat etmeliyiz. Fark etmesek de çocuklarımızın zekaları ve kişiliklerini övmek yerine davranışlarını ve eylemlerini övmemiz gerekiyor.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı