Çocuk gelişimi bölümü nedir? Çocuk gelişimi bölümü hakkında her şey!


Çocuk gelişimi bölümü, üniversitelerin sağlık bilimleri fakültesi altında yer alan, eşit ağırlık puan türüyle öğrenci kabul eden bir bölümdür. Üniversiteler çocuk gelişimi bölümü için eşit ağırlık puan sisteminde 330 puan ve aşağısı ile Türkiye sıralamasında 106 bin ve aşağısı dereceyle öğrenci kabul etmektedir.

Çocuk gelişimi bölümü, mezunları için geniş bir yelpazede çalışma imkânı sunmaktadır. KPSS ile devlet hastanelerine 75 ile 85 puanları arasında atamaları gerçekleşen çocuk gelişimi uzmanları ortalama 3000- 3500 lira maaş almaktadır. Özel eğitim ve okul öncesinde de çalışma imkânı var. Ayrıca formasyon almaları halinde yine KPSS ile Millî Eğitim Bakanlığı’nın anaokullarında kadrolu olarak görev yapabiliyorlar. Akademide ilerlemek isteyenler ise önce yüksek lisans, ardından doktora yaparak üniversitelerde görev alabilmektedir.

Çocuk gelişimi uzmanlarının işleri çocuklarla olduğu için özenle yetiştirilmiş, iyi eğitim almış ve işini severek yapan kişiler olmaları gerekiyor. Bu sebeple en önemli kısımlardan birine yani 4 yıllık okul hayatı boyunca nasıl bir eğitim aldıklarına değinelim.

Çocuk gelişimi bir eşit ağırlık bölümü olduğu için öğrencilerde altyapı oluşturmak amacıyla birinci sınıfta bölümle alakalı derslerden ziyade fizik, kimya matematik ve biyoloji gibi dersler veriliyor ve bu dersler oldukça basite indirgenerek anlatılıyor. Bu dersler daha önce hiç sayısal ders almamış öğrenciler için büyük bir fırsat anlamına geliyor.

İkinci sınıfta bölüm derslerine giriş yapılıyor ve gelişim psikolojisi, bebeklik döneminde gelişim, anne çocuk beslenmesi, çocuk ve edebiyat, oyun ve oyun materyalleri, aile danışmanlığı, aile planlaması gibi dersler veriliyor. Bu dersler ile birlikte çocuk gelişiminde bilinmesi gereken önemli noktalar öğretilip bir sonraki sene yapılacak stajlar için bir altyapı hazırlanıyor.

Üçüncü sınıfta stajlar başlıyor. Dönem içinde rotasyon sistemi ile okul öncesi, özel eğitim ve hastane olmak üzere üç farklı alanda staja çıkılıyor. Bu stajlar yarım gün sürüyor ve her dönem sonunda rapor oluşturuluyor. Üçüncü sınıf daha çok gözlem ile geçtiği için öğrencilere ileride hangi alanda çalışmak istediklerine karar vermeleri açısından iyi bir fırsat sunuyor.

Son sene ise özel eğitim ve okul öncesi stajları yıl boyunca devam ediyor. Haftada 2 ya da 3 gün ve tam zamanlı devam eden bu stajlarda öğrenciler artık gözlemci değil bir eğitimci konumuna geliyor. Son dönem bitirme tezini yazdıktan sonra mezun olanlar geniş yelpazede sunulan iş seçenekleri arasından tercihlerini yapıyorlar.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR