Çocuklar için yaz tatili önerileri


Father and daughter with healthy food on the kitchen counter.

Birçok çocuk yaz tatilini iple çekiyor. Yaklaşık 8 ay süren eğitim döneminde ara tatil çocukları bir nebze rahatlatsa da elbette yaz tatili kadar doyurucu olmuyor. Karneleri alan çocuklar yaz tatilini bazen oldukça verimli bazen de hep aynı döngüde geçiriyor. Yaz tatilinde çocukların yeni şeyler öğrenmesi ve eğlenmesi kadar bir önceki dönemde öğrendiklerini unutmaması da büyük önem taşıyor. Bu noktada en büyük sorumluluk elbette ebeveynlerde. Çocukların yaz tatilini hem eğlenerek hem öğrenerek hem de öğrendiklerini unutmadan geçirmeleri için yapabilecekleri şeyleri ebeveynler için sıraladık.

 

1. Her gün uygulanmak üzere okuma saati planlayın


Çocukların yaz tatili boyunca yaşadıkları en büyük sorun, okul gibi disiplinli bir düzenden çıkıp serbest düzene ayak uydurmaya çalışmak. Çocuğunuzun bunu yaşamasını istemiyorsanız günlük bir öğrenme/okuma saati belirleyin. Çocuğunuzun okuma becerilerinin yavaşlamaması veya durmaması için günlük yarım saat ya da 1 saat kitap okumasını isteyin. Bunu her gün düzenli olarak uygulamasına özen gösterin, gerekirse gözlemleyin. Böylece çocuğunuz kendini belirli bir düzene ait hissedecek ve okul bittikten sonra oluşan boşluk hissi azalacak.

 

2. Okulda öğrendiklerini günlük hayatta pekiştirmesini sağlayın


Çocuğunuz okulda pek çok farklı alanda eğitim alıyor. Ancak çoğu zaman bunları pratikte görme şansı olmuyor. Çocuğunuzun okulda öğrendiklerini uygulamalı olarak göstererek hem bilgilerin taze kalmasını hem de öğrendiklerini günlük yaşamda deneyimlemesini sağlayabilirsiniz. Örneğin biyoloji dersinde ışığın yayılmasını öğrenen bir öğrenciye bunun bulutların arasından gelen doğrusal ışık, gölgenin oluşmasını sağlayan doğrusal ışık ya da el fenerinden çıkan doğrusal ışık gibi doğal ortamlarda görmesini sağlayabilir ardından ışık kaynaklarından bahsedebilirsiniz. Bu yöntemi uyguladığınızda biyoloji dersinde öğrendikleri birer ezber olmaktan çıkacak ve çocuğunuzun özümsediği bilgilere dönüşecektir.

3. Matematiği unutmaması için alıştırmalar yapmasını sağlayın


Ders çalıştığını düşündürtmeden çocuğunuza pek çok şeyi hatırlatmak/öğretmek mümkün. Özellikle birçok öğrencinin ön yargıyla yaklaştığı matematiği hayatın her alanında kullanabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzla yemek yaparken ondan bardağın dörtte üçü kadar süt vermesini isteyebilirsiniz. Ya da faturaları hesaplarken çocuğunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Böylece çocuğunuz hem kendini önemli hissedecek hem de hiç fark etmeden matematik becerilerini geliştirecektir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR