Çoğumuzun Doğruluğuna İnandığı Ama Aslında Yanlış Olan 8 Şey


Bugüne kadar bir çok konuda ortaya atılan sözler doğru olmasa da toplum tarafından gerçekmiş gibi kabul görmüş. İngiliz Bilgi Tasarımcısı David McCandless da doğru bilinen yanlışları ortaya koymayı kendisine görev edinmiş. Focus Online’de yer alan habere göre doğru bilinen yanlışlardan bazıları şöyle:

1. Çin Seddi uzaydan görünüyor

Bugüne kadar hep Çin Seddi’nin uzaydan görünen ender yapıtlar arasında olduğunu düşündük. Oysa Çin Seddi’nin uzaydan göründüğü doğru değilmiş. David McCandless’e göre, Çin Seddi uzaydan görünmüyor. Belki sadece kimi bölümleri kısmen görünebilir.

2. İnsanın beş duyusu var

Görme, işitme, koklama, tatma ve dokunma olarak beş duyumuzun olduğu bilgisi de doğru değil. İnsanın 20’ye yakın duyusu var. Acı hissi, denge, açlık ve susuzluk hissi bunlardan bazıları.

3. Albert Einstein matematikten sınıfta kaldı

Bu da doğru zannettiğimiz yanlışlar arasında. Bir matematik dâhisi olan Einstein, hiç bir zaman matematikten sınıfta kalmadı. Bir keresinde yalnızca bir okula giriş sınavını veremedi. O sınavın da matematik ile ilgisi azdı.

4. Saçları usturayla tıraş ettirmek güçlü ve sık çıkmasını sağlar

Bir kişi saçlarını sık kestirirse veya usturaya vurdurursa saçları daha güçlü ve gür çıkar görüşü de gerçeği yansıtmıyor. Sadece yeni çıkarken öyle görünüyor.

5. Küçük kuş yavrularına ellenirse annesi yavruya bakmayı bırakır

Bu bilgi de doğru değil. Kuşlar çok sınırlı düzeyde koku alabilir. Bu nedenle insanların kısa süreli dokunmalarını fark edemezler.

6. Dilde beş tat alma bölgesi var

Dilimiz tuzlu, tatlı, ekşi, acı ve umami olarak tatları ayırt edebilir. Ancak bu bölgeleri ayırt edemez.

7. Tuzlu su daha çabuk kaynar

Suyun kaynama süresinde tuzlu olup olmamasının etkisi yok.

8. Süs balıklarının hafızası üç saniye

Akvaryum balıklarının belleklerinin üç saniye sürdüğü de doğru değil. Süs balıklarının bellek uzamı üç aya kadar sürebilir. Bu böylesi küçük bir hayvan için oldukça uzun bir süre.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR