Daha Çevreci Yaşamak İçin: İDRAR


Evet arkadaşlar yanlış duymadınız. Cape Town Üniversitesinden araştırmacı Suzanne Lambert idrar kullanarak, oda sıcaklığında katılaşan bir inşaat malzemesi üretti.

Cape Town Üniversitesinden araştırmacı Suzanne Lambert idrar kullanarak, oda sıcaklığında katılaşan bir inşaat malzemesi üretti. Üretim aşamasında hiçbir atık madde üretilmeyen bu yapı malzemesinin, 1000 derece ateşte pişirilen ve bu süreçte karbondioksit yayılmasına sebep olan tuğlalara alternatif olabileceği düşünülüyor. İnşaat mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Lambert, insan idrarı ve canlı bakterileri kullanarak farklı şekil, boyut ve sertlikte tuğlalar üretti. Lambert “Bu sürecin gerçek hayattaki uygulamalarında çok fazla potansiyel görüyorum. Kullanıma hazır hale gelmesi için sabırsızlanıyorum.” diyor.

Bekledikçe daha güçlü hale geliyor

Mikrobiyal karbonat çökelmesi olarak adlandırılan süreç, Lambert’ın Cape Town Üniversitesindeki denetmeni Dyllon Randall tarafından, deniz kabuklarının oluşma şekline benzetiliyor. İnsan idrarı, gevşek kum ve üreaz enzimi üreten bakteriden oluşan bileşim, tuğla şeklinde bir kalıba yerleştiriliyor. Üreaz, kimyasal reaksiyonu tetikleyerek idrardaki üreyi çözüyor ve kalsiyum karbonat (kireç taşı) üretiyor. Bu işlem tuğlayı katılaştırıyor. Malzeme kalıpta ne kadar çok beklerse o kadar güçlü hale geliyor. Randall bu süreci optimize edebileceklerini söylüyor.

Bir diğer problem ise idrar toplamak

Önceki çalışmalarla karşılaştırıldığında Lambert’in ürünü, tuğla şeklinde üretilen ilk ürün olarak öne çıkıyor. Ayrıca sentetik bileşen yerine insan idrarı kullanması bakımından da bir ilk. Tuğla üretimini tamamen bir geri dönüşüm çabası olarak gören ekip, tuğlaları üretirken oluşan yan ürünlerin de gübre olarak kullanılabileceğini söylüyor. Üretim sırasında ortaya çıkan nitrojen ve potasyum gübre üretiminde kullanılıyor. Neticede, kullanılan idrarın tamamı faydalı birer malzemeye dönüşmüş oluyor. Ekibin bir sonraki adımı bu işlemi idrardan kar edebilecek şekilde optimize etmek. Bu çalışmada kullanılan idrar, gübre üreten özel bir pisuvar aracılığıyla elde edildi. Ancak daha fazla idrar toplamak kolay değil çünkü herkes bu pisuvarları kullanmıyor. Neyse ki aynı üniversiteden bir başka ekip de idrar toplama ve taşıma işleminin lojistiğine dair çalışmalar yürütüyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı