Daha Rahat Bir Uyku İçin Acilen Kurtulmanız Gereken 6 Alışkanlık

Birçok insan insomnia(uyuyamama hastalığı)'dan muzdarip. Insomnia'nın sebepleri arasında anksiyete ve depresyon var.


Birçok insan insomnia(uyuyamama hastalığı)’dan muzdarip. Insomnia’nın sebepleri arasında anksiyete ve depresyon var.

1. Öğleden sonra kahve içmeyin.

Kafein uyarıcı olarak kullanılır. Kandaki yağ asitlerinin seviyesini yükseltmesinden dolayı, vücut direncinde artma, sinir sisteminde uyarılma, canlılığı arttırma ve uykuya olan reaksiyon zamanında uzamaya neden olur. Bu yüzden yatmadan en az 6 saat önce kahve tüketirseniz, hızlı bir şekilde uykuya dalmanız zorlaşır.

2. Uyumadan önce alkol tüketmeyin.

Bazı insanlar alkolün aslında uykunuzu daha da kötüleştirdiğini öğrendiklerinde şaşırabilirler. Her ne kadar uykuya dalmayı hızlandırsa da, uykunuzda bozulmalar da sebebiyet verebilir. Ayrıca, alkol horlamayı arttırır ve uyku apnesini daha da kötüleştirebilir, bu da ertesi günkü yorgunluğunuzu arttıracaktır.

3. Uyumadan önce sigara içmeyin.

Sigarayı bırakmak, hayattaki en zor şeylerden biridir. Birisine uyumadan sigara içme demek, bunu yapmaktan daha kolaydır. Ama uykunuzu kötü etkilemesi sigarayı bırakmanız için başka bir neden olabilir. Uyumadan önce sigara içenler, gece boyunca nikotin yoksunluklarının uyarıcı etkilerini hissederler, nefes alma bozuklukları yaşarlar ve uyuyamamaya sebep olan psikolojik rahatsızlıklar ile ilişkili olabilirler.

4. Akşamları çok fazla yemek yemekten kaçının.

Bazı insanlar, fazla yemek yediklerinde, onları doğrudan uykuya daldıracaklarını düşünüyorlar. İnsanlar, yatmadan üç saat öncesinde büyük öğünler yemekten kaçınmalıdırlar. Uyumadan önce çok miktarda besin ve karbonhidrat tüketimi obezite ve diğer kardiyometabolik hastalıkların olasılığını arttırabilir. Bunların ikisi de uyku problemlerini arttır. Çözüm olarak, her gece yatmadan önce aç hissediyorsanız hafif bir atıştırmalık yemektir.

5. Akşam yemeğinden sonra fazla miktarlarda sıvı tüketiminden kaçının.

Evet, kurtulmamız gereken alışkanlıklardan biri de, yatmadan önce fazla miktarda sıvı tüketiminden kaçınmaktır. Ne kadar fazla sıvı tüketirseniz, tuvalete yapacağınız ziyaret sayısı da o kadar artar. Uyumaya çalışıyorsanız ve sürekli tuvalete gidiyorsanız, güzel bir uyku ritmine giremezsiniz ve uykuya dalmanız zorlaşabilir.

6. Yatağınızı uyumak dışında başka bir şey için kullanmayın.

İyi bir uyku çekmek için beyninizi doğru bir şekilde eğitmeniz ve yatak odası faaliyetlerinizi sınırlandırmanız gerekebilir. Beyniniz, televizyon izlemek, bilgisayar veya telefon kullanmak gibi aktiviteleri yatak odanızla ilişkilendirirse, dikkatiniz dağılacak ve uyumakta size zorluklar çıkaracaktır.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı