Dali Yaşıyor Mu? Galiba Evet!


Dali’yi konu alan röportajlar, alıntılar ve mevcut arşiv görüntüleri bir araya getirilerek ona benzer bir aktörün vücudunda canlanacak.

Hipokrat’ın “Sanat uzun, hayat kısa” derken ne demek istediğini tam olarak bilemesek de, genellikle tartışmasız bir tıbbi ve felsefi gerçeği göstermek için söz veriyoruz: Herkes ölür ancak sanat yüzlerce, binlerce yıl yaşar. Belki de bu sanatçı için bir tür ölümsüzlük duygusudur.

Belki de Salvador Dali’nin “Si muero, muero por todo” – “Ölürsem, tamamen ölmeyeceğim” derken demek istediği buydu. Bir gün başka bir şekilde geri döneceğini biliyordu.

Peki ya sanatçılar, eserleri ile birlikte sonsuza dek yaşamaya devam etseydi? Ya da ne zaman sohbet etmek istiyorsak onlarla vakit geçirebilseydik? Uzun bir bilim kurgu ürünü olan hologram teknolojisi artık ünlü pop yıldızlarını esrarengizliklerle birlikte geri getirebilir. Hologramlar, ünlü ölüleri yeniden yapılandıracak geniş bir görsel-işitsel kayıt olduğu sürece yapılabilir ve artık yapılmış bir hali de var. Haberdeki videoda ise bu hologramın ufak bir tanıtımını görebilirsiniz. Dali hayata döndü!

Gelişmiş hologram teknolojisinin git gide çok daha anlamlı işlere el atacağını söyleyebiliriz bu sayede. Bakalım nasıl bir geri dönüş olacak. Merakla bekliyoruz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR