Deprem Anında Ve Sonrasında Yapılması Gerekenler!


Deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler. Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de geçmişten günümüze pek çok deprem yaşanmış ve yaşanan bu depremler sonucunda pek çok vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Peki depremden korunmak mümkün mü? Bir deprem ülkesi olarak Türkiye’de yaşayan vatandaşlar deprem anında ve sonrasında neler yapmalı?

Bilindiği gibi 20 Şubat gecesi merkez üssü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi olan ve 5 şiddetinde olan bir deprem meydana gelmişti. Yürekleri ağızlara getiren bu depremin ardından pek çok kişi büyük marmara depreminin yaklaştığını düşünmeye başladı. Dünyanın en aktif deprem kuşaklarının üzerinde olan Türkiye’de deprem gerçeği hiçbir zaman unutulmamalı ve vatandaşlar deprem bilincine sahip olarak hareket etmeli. Peki gerçekleşen deprem esnasında ve sonrasında neler yapılır. 

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı ve İTÜ Afet Yönetim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü olan Mikdat Kadıoğlu, deprem olurken ve sonrasında yapılması gereken önemli şeyler hakkında açıklamalarda bulundu. Kadıoğlu’nun aktardıkları pek çok kişi tarafından bilinse de ne yazık ki yapılmadığı için deprem yıkıcı etkilere neden olabiliyor. 

  • Evlerinizde afet çantası bulundurun. Afet çantanızın içerisinde sürekli olarak kullandığınız ilaçları, kimliğinizin kopyasını ve sizin için önemli olan belgelerin birer kopyalarını bulundurun. Afet çantanızın içerisinde bir battaniye, kuru yemiş ve konserve yiyecekleri ile birlikte bir adet portatif radyo koymayı unutmayın. 
  • Deprem esnasında eğer ki fay hattı size yakınsa ayakta durmanız ve bir yerden yere gitmeniz mümkün olmayacağı için güvenli bir yerde güvenli bir şekilde oturunuz. 
  • Yakınınızda gerçekleşen deprem sizi duvardan duvara vurabilecek kuvvete sahip olabilir. Bu nedenle olduğunuz yerden hareket etmek ya da asansöre binmek çok tehlikeli olabilir. 

  • Ülkemizde deprem anında yapılan en büyük yanlışlardan birisi de camdan atlamaktır. Deprem anında bulunduğunuz yerden ayrılmamanız en doğru karar olabileceği gibi deprem sonra erdikten andan itibaren binanınız terk etmeniz gerekmektedir. Deprem anının ardından gerçekleşebilecek olan artçı depremler binanızın yıkılmasına neden olabilir. 
  • Binanızın depreme dayanıklı olup olmağını öğrenmeniz deprem anında paniğe kapılmamanızı sağlayacaktır. Binanız depreme dayanıklı değilse binanızın taşıyıcı kolonlarını güçlendirebilir ve binanızı depreme daha dayanıklı hale getirebilirsiniz. 
  • Deprem anından sonra ortaya çıkabilecek olan yangın gibi diğer afetler karşısında çevrenizi kontrol ediniz ve olabilir bir gaz kaçağı nedeniyle çakmak gibi yanıcı aletleri kullanmayınız. 
  • Deprem sonrasında, ailenizde deprem sonrası buluşma yeri olarak planladığınız yere gidiniz ve aile bireyleriniz ile belirlediğiniz alanda görevlileri bekleyiniz. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı