Deprem Korkusu Nedir? Depreme Alışmalı Mıyız? Depremde Ne Yapmalıyız?


Yalova’da yaşanan 4.4 büyüklüğündeki depremden hemen sonra, insanlar için deprem korkusu tekrar gündeme geldi. Bütün Yalova halkı için geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Deprem korkusu, ister istemez insanlarda bir psikolojik stres yaratıyor. Bu sorunla baş etmek için, dikkat etmek gereken belli başlı kurallar var. Bu kurulları sizin için derledik.

 

BRSHH Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı DR. K. Fatih Yavuz, deprem korkusu konusunda gerçekten önemli açıklamalar yapıyor. Kalp çarpıntısı, baş dönmesi, sallanma, vücut ağrısı ve benzeri pek çok olayın görülebileceğini belirten uzmanlar, bu konunun bir şekilde insan için kötü bir hafıza ürünü olduğunu söylüyor.

 

1- Yoğun duygulara neden oluyor.

2- Deprem fobisi oluşuyor insanlarda.

3- Deprem esnasında ne oluyor?

Gerçekleşen bir deprem sırasında o bölgede bulunup bizzat depremi yaşayan kişiler travma sonrası stres bozukluğu olarak adlandırdığımız rahatsızlığı yaşama konusunda daha yüksek riske sahip olduğunu aktaran Dr. K. Fatih Yavuz, deprem korkusu yaşayan bireylerde bu durumun farklı şekillerde ortaya çıkabildiğini ifade etti.

Depremden bahsederken veya bir depremle karşılaşıldığında çok yoğun kaygı ve korku yaşanması,

—Bu kaygı ve korku ortaya çıktığında bu duyguları kontrol altına almak için çaba gösterilmesi ancak yine de kontrol edilemediğinin düşünülmesi,

—Yoğun kaygı ve korku nedeniyle yaşam kalitesinin ve işlevlerinin bozulması,

—Depremle karşılaşmamak için kaçınma davranışlarının sergilenmesi veya depreme karşı alınması gereken her önlemin mutlaka yerine getirilmesi gerektiği düşüncesi.

4- Çözüm nedir?

Aslında bu konuya dair çözüm, insanın deprem gerçeğiyle bir şekilde yaşamasını sağlamak oluyor. Uzmanlar, bu konuda yapılabilecek şeylerin daha dikkatli ve önlemlere uygun bir yaşam standardına ulaşmak olduğunu da söylüyor aynı zamanda. Yani deprem bölgeleri, riskli bölgeler ve benzeri araştırmalar ile üzerimize düşeni yapmalı, olası durumlarda nasıl davranılacağının bilgisine sahip olmalıyız. Bu tarz durumlar da kişinin kendi benliğinde oluşan bir pozitif yargı oluşturduğunu söyleyebiliriz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR