Detaylarla Boğuşurken Zihninizde Bambaşka Kapılar Açacak 6 Soru

Bu soruları çözerken her detayına dikkat etmeniz gerekiyor. Bakalım doğru sonuçlara ulaşabilecek misiniz? Haydi başlayalım!


 1. 1 Giyim mağazasının deneme odasında silahla öldürülmüş halde yerde yatan adamın katili numaralandırılmış kişilerden hangisi?

  1. Cevabı görmek için buraya tıklayın.
  Doğru!
  Yanlış!

  CEVAP

  Katil 3 numaralı, kolunda alçı olan adam. Çünkü, kolundaki sargının içinde silahını rahatlıkla gizleyebilir. Ayrıca kolu sarılı bir adamın tişört ve ceket bakmak için mağazada olması, asıl düşüncesinin başka olduğunu düşündürebilir. Bütün bunların yanında kasiyer ve kasada para ödeyen adam sağ ellerini kullanmaktadır. Cinayete kurban giden adamın sağ tarafından vurulduğunu düşünürsek bunu sol elini kullanan bir adamın yaptığı sonucuna ulaşabiliriz. 3 numaradaki adam solaktır.

 2. 2 Resimlerden bir tanesindeki çocuk tanıdığı birinin elini tutmuyor, kaçırılıyor. Hangisi olduğunu bulabilecek misiniz?

  1. Cevabı görmek için buraya tıklayın.
  Doğru!
  Yanlış!

  CEVAP

  "A" resmindeki adam çocuğu tutuyor ama diğer resimlerde çocuk adamın elini tutuyor. Bu yüzden "A" resmindeki adamın çocuğu kaçırdığı sonucuna ulaşabiliriz.
 3. 3 Odanın içini dikkatlice inceleyip olayın intihar mı yoksa cinayet mi olduğunu çözün.

  1. Cevabı görmek için buraya tıklayın.
  Doğru!
  Yanlış!

  CEVAP

  Bu olay cinayet. Masadaki saatin kırılması odada boğuşma olduğunu gösteriyor. Ayrıca 2 tane su bardağı detayı da odada ölen adamın haricinde bir kişi daha olduğu sonucuna ulaştırıyor. Bütün bunların yanında yataktaki kitap ve defterden adamın kitap okuduğu ve bazı notlar aldığını anlayabiliriz. Ancak masanın üstündeki intihar notunun başka bir kalemle yazılması da şüphe çeken diğer bir unsur. Son olarak, adamın koltuk değneklerinin asıldığı yerden uzakta durması olayın intihar olmadığının ispatı.
 4. 4 Ofisteki detaylar bu olayın intihar mı, cinayet mi olduğunu ele veriyor. Bu adam intihar mı etti yoksa öldürüldü mü?

  1. Cevabı görmek için buraya tıklayın.
  Doğru!
  Yanlış!

  CEVAP

  Bu olay cinayet. Ofisteki eşyaların etrafa saçılması bir boğuşma olduğunun göstergesi. Aynı zamanda kurşun yarası intiharların genelinde olduğu gibi adamın başında değil, göğsünde. Son olarak, masadaki telefonun konumundan ve kalemin düştüğü yerden adamın solak olduğunu anlıyoruz ancak silah sağ elinden düşmüş gibi duruyor.

 5. 5 Bu resimdeki detaylara bakarak olayın intihar mı ya da cinayet mi olduğunu bulabilecek misin?

  Not: Buradaki detaylar okuyucunun bakış açısına göre farklılık gösterebilir.

  1. Cevabı görmek için buraya tıklayın.
  Doğru!
  Yanlış!

  CEVAP

  Bu resim diğerlerinden biraz daha farklı. Çünkü detaylar olayın cinayet olduğu açısından da yorumlanabilir, intihar olduğu açısından da.

  Cinayet olduğunun ispatları:

  Odada boğuşma olduğunu gösteren kanıtların olması. Bardağın durduğu yerden adamın solak olduğu görülmesi ama silahın sağ tarafa düşmüş olması. Arka tarafta açık pencereden kaçtığını düşünebileceğimiz başka birinin kaçtığının görülmesi.

  İntihar olduğunun ispatları:

  Duvardaki ekrandan adamın iflas ettiğini anlamamız. Sarhoş olan adamın odayı dağıtıp, içki şişesini duvara doğru fırlatıp kırmış olabileceği düşüncesi. Masadaki intihar notu. Ayrıca dışarıdaki adamın pencerenin açık olduğu yöne değil de diğer tarafa doğru koşuyor olması.

  Dolayısıyla hangi sonuca ulaştıysanız, doğrusunuz.

 6. 6 Ganpat'ın katili kim?

  Sherlock Holmes, Ganpat'ın öldürülmesi üzerine çalışmaktadır. Elinde cinayetle ilgisi olduğunu düşündüğü 3 şüpheli vardır:

  1. Arkadaşı, Rakesh Gupta

  2. Eşi, Bhawna

  3. Yardımcısı, Jason Kumar

  Üç şüpheli de cinayet günü Ganpat'ı ziyaret etmiştir. Sherlock cinayet mahalinde ayrıca bir not da bulmuştur. Notta "7B91011" yazmaktadır. Bu notu gören Sherlock hemen katili tespit eder. Katil kimdir?

  1. Cevabı görmek için buraya tıklayın.
  Doğru!
  Yanlış!

  CEVAP

  Sherlock, notta takivimdeki aylara karşılık gelen numaralar yazdığını keşfeder. "B" harfi hızlıca yazıldığı için aslında "8" yazılmak istenmiştir. Bundan dolayı İngilizce 7-8-9-10 ve 11. aylara karşılık gelen: July, August, September, October, November kelimelerinin baş harfleri J-A-S-O-N katili ele veriyor.

Tarihinde oluşturuldu
 1. Test sonucu

  Puanınız
  Doğru!
  Sonuçlarınızı Paylaşın


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı