Dikey Geçiş Sınavı Nedir? Dikey Geçiş Rehberi


Dikey Geçiş Sınavı Nedir
Dikey Geçiş Sınavı Nedir

DİKEY GEÇİŞ SINAVI

Üniversite eğitimi ön lisans (2 yıllık) ve lisans (4 yıllık) olmak üzere ikiye ayrılır. Ön lisans programında okuyan öğrencilerin tekniker unvanın dışında meslek uzmanı (mühendis, öğretmen, gazeteci vs.) olabilmeleri ve eğitimlerini 4 yıllık lisansa tamamlayabilmeleri için girdikleri sınava dikey geçiş sınavı denir. Dikey geçiş sınavı ile belirli sorular öğrencilerin kafasını kurcalamaktadır. Bu yazımızda dikey geçiş sınavı ile ilgili akla takılan soruları cevaplayacağız.

DİKEY GEÇİŞ SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

Dikey geçiş sınavına her sene 250 bin civarı öğrenci girmektedir. Bu öğrenciler ön lisans programının 4. Yarıyılında öğrenci olabilir ya da ön lisans mezunu olanlardan oluşmaktadır. Bu sınav ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektedir ve sınavın tamamı çoktan seçmeli biçiminde gerçekleşmektedir.

DİKEY GEÇİŞ SINAVI NASIL BİR SINAVDIR? KOLAY MI ZOR MU?

Öğrencilerin en çok merak ettiği soruların başında sınavın nasıl olacağı yönündedir. Öncelikle sınavla ilgili bilgi vermek gerekirse sınav toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. 120 sorunun 60 tanesi Türkçe bölümünden 60 tanesi Matematik bölümünden sorulmaktadır. Türkçe bölümünde Dil Bilgisi ve Paragraf konuları ile sorular sorulurken matematik bölümünde temel matematik yani matematik – 1 olarak bildiğimiz konulardan sorular sorulmaktadır.

DİKEY GEÇİŞ SINAV SÜRESİ NE KADAR?

Dikey geçiş sınavına giren öğrencilere sınav günü tanınan süre 2 saat 30 dakikadır. Bunu dakika cinsinden söylemek gerekirse sınavı 150 dakika içerisinde çözmek zorundasınız.

DİKEY GEÇİŞ SINAVI 0,5 KURALI NEDİR?

ÖSYM ve YÖK yaptıkları son düzenleme ile Dikey Geçiş sınavına 0,5 kuralını getirdiler. Bu kural gereği her iki bölümden en az 1 netiniz olması gerekmektedir. 1 netin altına düşen öğrencilerin puanı hesaplanmayacaktır. Örneklemek gerekirse sayısal alandan lisans eğitimini tamamlamak için sınava giren sayısal bölüm öğrencisi önceki yıllarda matematik testini çözmesi yerleşmesi için yeterli oluyordu. Artık matematik yanında Türkçe bölümünden de en az 1 net yapması gerekmektedir. 60 matematik sorusundan 45 neti olan bir öğrenci Türkçe kısmında 1 netin altında ise puanı hesaplanmaz.

Sınavla ilgili en çok sorulan soruların başında bu sorular gelmektedir. Eğer aklınıza takılan farklı sorular olursa konu altında bulunan yorum formu aracılığı ile sorunuzu sorarsanız kısa bir süre içerisinde doğru bilgi teyit edilerek size cevap olarak gönderilecektir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR