Dikkat! Açlığınızın sebebi duygusal olabilir!


Açlığınızın sebebi duygusal olabilir! Her pazartesi büyük bir hevesle başlayıp aynı gün sone eren diyetlerden hiçbir sonuç alamıyor musunuz? Diyet denemeleri yapmaktan bıktınız mı? Hatta bu başarısızlıklardan ötürü psikolojiniz mi bozuldu? Sorun midenizde değil ruhunuzda olabilir. Ruhunuzdaki açlık sürekli yeme davranışı sergilemenize neden oluyor olabilir.

Depresyonda olduğunuzda hatta sadece üzücü, sinirlendirici, kaygı uyandırıcı bir olay yaşadığınızda vücudunuzda meydana gelen reaksiyonlar yemek yediğinizde yaşadığınız tokluk hissine benzemektedir. Bu sebeple böyle zamanlarda iştahınızın azaldığını hissedersiniz. Kaygı verici, üzücü ve sinirlendirici olaylardan sonra iştahın artması ve sonrasında ortaya çıkan yeme davranışı ise “duygusal yeme” olarak isimlendiriliyor. Ruhunuzda açılan yaralar vücudunuzdaki açlık hissini tetiklemektedir.

Mutluluk da mutsuzluk da iştah açıyor!

Öfkeli, üzüntülü ya da kaygılı olduğunuzda iştahınızın kapanması da açılması da mümkün. Önemli bir sınava gireceğinizde ya da kritik bir sunum yapacağınızda yaşadığınız kaygı hissi iştahınızın kapanmasına neden olur. Olumsuz durumlarda olduğu gibi olumlu durumlarda yaşadığınızda da iştahınız artabilir. İşte böyle zamanlarda duygusal yeme davranışı sergilersiniz. Diyetlerinizin başarısız olması ya da sürekli yemek yemek isteme nedeniniz budur.

Yaşadığınız duyguları yemek yiyerek bastırmaya çalışırsınız. Ruhunuzdaki açlığı yemeklerle doyurmak en kolayıdır. Duygusal yeme davranışı sergileyen kişilerde kilo artışı daha çok yaşanmaktadır.

Diyetlerinizin başarısız olmasının en önemli sebeplerinden biri sürekli aç gezmenize neden olan sağlıksız diyetler yapmanızdır. Diyetiniz sizi bir an bile mutlu etmediği için diyet yaparken daha çok acıktığınızı fark edersiniz. Bu sebeple diyet yaparken kendinizi aç bırakacak diyetlerden sakınmanız gerekiyor. Bir diyetisyen yardımıyla başlayacağınız diyet, diyet süreciniz boyunca sizi mutsuz etmeyecek ve duygusal yeme davranışına başvurmanıza engel olacaktır.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR