Dikkat Bu Mesaj iPhone’ların Çökmesine Neden Oluyor


iphone

iPhone’larda yeni bir güvenlik hatası ortaya çıktı. Spesifik bir mesaj ile ortaya çıkan hatadan kurtulmanın tek yolu telefonunuzu yeniden başlatmak. Dikkat bu mesaj iPhone’ların çökmesine neden oluyor.

iPhone’larda “chaiOS” isimli bir güvenlik hatası keşfedildi. Güvenlik uzmanları, bu hatanın iMessage üzerinden spesifik bir mesaj gönderildiğinde telefonun donmasına ya da çökmesine sebep olduğunu saptadı. Eğer bu hatadan kurtulmak için gerekli işlemleri yapmazsanız; dikkat bu mesaj cihazınızın çökmesine neden oluyor.

Güvenlik hatasını keşfeden yazılım geliştirici Abraham Masri, açık ile ilgili bulgularını Github’da paylaştı. Kimileri Masri’yi böylesi kritik bir açığı halka açık şekilde paylaştığı için eleştirirken, Masri ise Apple’ı “chaiOS” hakkında çok önceden uyardığını ancak dikkatlerini çekmek için böyle bir adım atması gerektiğini vurguladı.

iMessage

Masri’nin güvenlik hatasını tetikleyen internet bağlantısını açıkladığı paylaşım silindi ancak bağlantının bir çok kişi tarafından kopyalandığından şüpheleniyor.

iMessageApple’ın birçok cihazında ön yüklü gelen iMesseage uygulaması, bir internet bağlantısı gönderildiğinde mesajlar daha açılmadan bir ön izlemesini oluşturuyor. Bu ön izleme söz konusu zararlı bağlantı için yapıldığında, kullanıcı bağlantıya tıklamasa bile uygulamanın donmasına ya da çökmesine sebep oluyor.

iMessage çöktükten sonra onu bir daha geri getirmenin sağlıklı bir yolu yok.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR