Dikkat! Herkesin Bilmesi Gereken 6284 Sayılı Kanun ve Hayati Önemi


Ülkemizde son dönemde çok fazla gündeme gelse de, özellikle düzenli olarak yaşanan bir şey (maalesef ki) kadına şiddet konusu. Gündemde tüm kadınları etkileyen bir kanun var ve ismi 6284 sayılı Kanun.

 

6284 sayılı Kanun, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirleri düzenliyor

6284 sayılı Kanun, 2012 yılında kabul edildi ve bu kanunun çıkması için büyük mücadeleler verildi. Bu yüzden de oldukça önemli bir geçmişe sahip. Elbette bu noktaya kadar pek çok dönüm noktası ve gelişme yaşandı diyebiliriz. Lakin hala Kanun üzerindeki tartışmalar devam ediyor ve Kanunun etkisi azaltılmaya çalışılıyor. Biz de 6284 sayılı Kanunun öncesinden yasa haline gelmesine ve kadınların Kanun sayesinde elde ettiği haklara kadar bilmeniz gereken önemli bilgileri derledik. Hazırsanız, başlayalım!

6284 sayılı Kanun çıkmadan yani 2011’den önce 4320 Sayılı Ailenin Korunmasına İlişkin Kanun yürürlükteydi. Ancak ne yazık ki Kanun şiddetle mücadelede yetersiz kalıyordu.

1998 yılında kabul edilen bu Kanun; eşleri, çocukları ve aynı çatı altında yaşayan aile bireylerini kapsıyordu. Uygulamalardaki boşluklar, yüzeysel düzenlemeler bu Kanun’u kadınları şiddetten koruma konusunda yetersiz kılıyordu. Kadın cinayetlerinin artmasıyla yasanın yetersizliği daha da ön plana çıktı.

Şiddetle mücadelede önemli bir dönem noktası olan Nahide Opuz Davası

Nahide Opuz, 1995 yılında evlendiği ve 3 çocuğunun babası olan H.O.’dan şiddet gördüğü için mahkemeye başvurdu. Evlendikten sonra 3 yıl süreyle annesiyle birlikte şiddete uğrayan Opuz, darp, bıçaklı saldırı ve arabayla ezme girişimine maruz kaldı. H.O hakkında cinayete teşebbüs ve ağır yaralama suçlarıyla dava açılsa da “kanıt yetersizliği” gerekçesiyle yaptırımla karşılaşmadı. İki kez gözaltına alınan H.O., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Opuz’un kızını alarak İzmir’e yerleşmeye karar veren annesi yolda taşıma aracının önünü kesen H.O.’nun açtığı ateşle öldü. 2002’de H.O aleyhine kamu davası açıldı. Opuz’un annesinin ölümünün ardından boşanma davası sonuçlandı ve çift boşandı.

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, Kanun çalışmalarıyla aynı döneme denk gelince birlikte değerlendirildi.

Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele amacıyla hazırlanan Avrupa Konseyi sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi) tam 40 ülke tarafından imzalandı. Türkiye, 12 Mart 2012’de sözleşmeyi onaylayan ilk ülke oldu. Sözleşme 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe girdi. GREVIO olarak bilinin Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Eylem Uzmanlar Grubunun başkanlığını ise 2015’ten beri, kadına karşı şiddete ilişkin İstanbul Sözleşmesi’nin mimarlarından olan Feride Acar yürütüyor.

 

VE FİNAL
Tüm çalışmaların sonucunda bakanlık, 8 Mart 2012’de Dünya Kadınlar Günü’nde Kanun’un kabul edildiğini duyurdu.

Ve bu kanundan dolayı belirli haklar doğuyor.

1. Kanun kapsamında doğan haklardan ilki; sığınak talep etme.

2. Kanun kapsamında şiddet gören ya da tehdit altında olan kadınlar geçici koruma (yakın koruma) talep edebilirler.

3. Bunlar dışında şiddete uğrayan ya da tehlikede olan kadın; şiddet uygulayanın evden uzaklaştırılmasını, kendisine yaklaşmasının engellenmesini, adresinin gizlenmesini, kimlik ve ilgili diğer bilgilerin değiştirilmesini isteyebilir.

4. Ayrıca şiddet uygulayanın silahını polise teslim etmesini, geçici velayet ve tedbir nafakası, geçici maddi yardım, oturduğu eve aile konutu şerhi konulmasını talep edebilirsiniz.

6284 Sayılı Kanuna Nasıl Başvuru Yapabilirim?

6284 sayılı kanuna başvuru yapmak için bir dilekçe hazırlamanız gerekiyor.

Dilekçede mutlaka uğradığınız şiddeti tüm ayrıntılarıyla anlatmanız gerekir. Ayrıca bu dilekçeyi, cumhuriyet savcılıklarına, karakola, kaymakamlıklara, ŞÖNİM’lere de verebilirsiniz. Ancak aile mahkemesine başvurmak doğrudan bir yol olduğu için işlemler daha hızlı ilerleyecektir. Başvuru sonrası size verilen dosya numarasını mutlaka saklayın, başvurudan sonra en geç 2 gün içinde karar çıkması gerekir. Tekrar giderek dosya numaranızla başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Sığınak ve geçici koruma için ise Aile Mahkemesine başvurmanız şart değil. ŞÖNİM’e veya karakola gidip can güvenliğinizin tehdit altında olduğunu söylemeniz ve bu isteğinizin yazılı hale getirilmesini talep etmeniz yeterli.

Acil durum yoksa önce avukatla görüşmek artı sağlar

Eğer çok acil bir durum yoksa önce avukatla görüşmek çok daha faydalı olacaktır. Ancak kendiniz başvuru yapıyorsanız tüm haklarınızı öğrenerek başvuruya gidin ve gerektiğinde memurlara haklarınızı hatırlatın. Tüm başvurularınızın ve başvurulara verilen cevapların yazılı belgeler halinde olmasına dikkat edin.Şiddet uygulayan kişinin verilen uzaklaştırma kararı sonrası karar ihlal etmesi durumunda bir dilekçe ile savcılığa ya da mahkemeye başvurarak şiddet uygulayanın hangi tarihte, hangi saatte ve ne şekilde kararı ihlal ettiğini mümkünse delillerinizle birlikte bildirmeniz gerekir.

Not: Yapılan tüm başvurular ücretsizdir, başvuru yapmak için ikametgahınızın olduğu yerde olmanız gerekmez. Başvuru yaparken kimlik ve adres bilgilerinizin gizli tutulmasını talep edebilirsiniz.

Ayrıca acil durumlarda 183, 156, ŞÖNİM ya da 155’i arayabilir, kadın örgütlerinden yardım isteyebilirsiniz. Hukuki destek için ise Baro’yu ((0212) 393 08 29) arayabilirsiniz.

Not: Herhangi birinin şiddete maruz kaldığını tanık olursanız 6284 sayılı Kanun’a göre, durumu 155’i arayarak şikayet ya da ihbar edebilirsiniz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR