Dil Öğrenmek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı


dil öğrenmek

Dil öğrenmek çoğu zaman herkes tarafından zor gibi gözüken bir durumdur. Sınıfta oturup yeni kelimeler ezberlerken kendi kendine “Bunu asla yapamayacağım” diyebilirsin. Emin ol, seni anlıyoruz. Dil öğrenmek, öyle bir bardak kahve yapmaya benzemez ama imkansız da değildir.

Dil öğrenmek her konuda olduğu gibi biraz fedakarlık istiyor. Unutma: Bu teknikler hile değil ama işe yarar. Bir dene, göreceksin.

Canlı İnsanlarla Konuşun

Sabahtan akşama elimizde akıllı telefonlarla tabletlerle takıla takıla, artık öyle bir hale geldik ki her şeyin etkileşim olmadan öğretilebileceğini, öğrenilebileceğini ve denenebileceğini düşünüyoruz. Yüksek lisans mı yapacaksın? Online ders alırsın. Yemek tarifi mi lazım? Google var! Yabancı dil mi öğrenesin geldi? Uygulama indir! Evet, internet dil öğrencilerine kelime öğrenme konusunda yardım edebilir, ama bu dilde konuşmaya niyetin varsa, interneti salla gitsin. Gerçek biriyle konuşma pratiği yapman lazım.

Tamam tamam, hemen vazgeçme o tatil planlarından, sakin ol. Yabancılarla konuşmak o kadar da korkutucu ya da zor değil. Yaşadığın şehirde oturup kahve içerken sohbet edebileceğin bir dil arkadaşı bul mesela, ya da online bir derse yazıl. Hatta direkt yurtdışına git. Yani ne yaparsan yap, “hazır” olmayı beklemeden başla. Unutma, dil biz konuşalım diye var.

  Ingilizce Öğrenmek İçin İzleyebileceğin Yabancı Diziler

Yeni Kelimeleri İlk Fırsatta Kullanın

Çoğu dil öğrencisi adeta bir görev bilinciyle defterlerine yeni kelimeleri not eder, ama asla gerçek hayatta kullanmazlar. Tabii yazmak güzel bir alışkanlık ama tek başına yetmez. Ne demişler, kullanmazsan kaybedersin! Bir daha yabancı bir kelime duyduğunda, sadece yazmakla kalma: o kelimeyi ilk fırsatta ve farklı şekillerde kullanmaya bak. Cümle içinde kullan, telaffuz et, isim, fiil ya da sıfat halini bul ve native arkadaşlarına o kelime hakkında sorular sor. Bu teknik sayesinde yeni kelimeler bir anlam kazanacak ve aklına kazılacak!

Soru Sorun

Arka sırada oturup utangaç takılan, deli gibi not alan tiplerden olma: Öğretmenler iyi soru sorabilen öğrencileri sever! Ne mi soracaksın? Genel sorulardan oluşan bir liste hazırla ve derste onları kullan. Unutma, iyi soru yeni bir bilgi verir sana, bir şüphenden daha kurtulursun.

 

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı