Dilde Koku Algılayıcıları Bulunuyor!


Yapılan yeni bir araştırmaya göre insan vücuduyla ilgili ilginç bir işlev daha ortaya koydu. Monell Center’da çalışma yürüten bir ekip, dilimizdeki tat alma dokularının aynı zamanda koku algılama özelliğine da sahip olduğunu ortaya çıkarttı. 

Gerçekleştirilen araştırma ekibinin içinde yer alan Dr. Hakan Özdener, koku moleküllerinin tat algısı üzerindeki etkisini açıklarken bu araştırmanın oldukça faydalı olacağını belirtiyor. Araştırmanın diyabete de faydalı olabileceğini belirten Özdener’in açıklamaları ise şöyle: 

“Bu araştırma; yeme alışkanlıklarından kaynaklanan, aşırı tuz, şeker ve yağ tüketimine bağlı obezite ve diyabet türü hastalıkların üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek koku bazlı tat değiştiricilerin geliştirilmesinde önemli rol oynayabilir.”

Özdener yaptığı açıklamada ayrıca bu araştırmaya oğlunun bir sorusu üzerine başladığını belirtiyor. 12 yaşındaki oğlunun yılanların koku almak için dillerini uzatmalarına gerek olup olmadığını sorması üzerine Monell Center’da çalışmalara başlayan Özdener ve ekibi, kokular ile tatların nasıl bir etkileşime girdiğini saptaması yeni bir dönemin kapısını araladı. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı