Diş Sorunları İle İlgili Merak Edilen 5 Soruyu Cevapladık!

Diş çürükleri, diş eti sorunları ve diş sağlığı hakkında merak ettiğiniz soruları cevapladık!


 1. 1 Çürükler neden ortaya çıkıyor ve nasıl önlenebilir?


  Kısacası, bir oyuğun nasıl göründüğünün mekanizması şu şekilde gider: Bir asit ortamı oluşur (bunun nedenleri, plak üreten asitlerde veya asidik pH'lı gıdalarda bakteriler olabilir). Asidik ortam, minerallerin dişin emayesinden yıkanmasını ve yapısının zarar görmesini destekler. Yavaş yavaş, emaye içinde bir boşluk veya boşluk oluşur, daha sonra derinleşmeye başlar ve emaye azar azar azar. Bununla nasıl savaşabiliyorsunuz: Dikkatli bir şekilde dişlerinize dikkat edin ve mineleri yeniden mineralleştirin. Emaye mineralleri evde özel aletlerle de doyurmak mümkündür. En popüler olanları - ROCS Mineraller ve Diş Musluğu. Dişlerin uzun süre asidik bir ortamda kalmasına izin vermeyin. Şeker yedikten veya bir bardak soda içtikten sonra ağzınızı ağızla veya köpükle yıkamayı unutmayın. Bu ürünler şu anda müsait değilse, biraz su iç. Yatmadan önce veya dişlerinizi fırçaladıktan sonra soda, meyve suyu veya diğer benzer içecekleri içmeyin. Tükürük neredeyse geceleri üretilmez, bu da emayenin mineralden arındırma işleminin yaklaşık 8 saat boyunca ağzınızda gerçekleşeceği anlamına gelir. Geceleri uyumadan ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra sadece su içebilirsiniz.

 2. 2 Dişlere nasıl iyi bakılır?


  Dişlerinizi orta sertlikte bir diş fırçası ile günde 2 kez ve her seferinde 3 dakikadan az olmamak üzere fırçalayın . Yumuşak diş fırçaları hassas dişlere sahip insanlar için iyidir. Her dişi her yönden temizlemek, yukarıdan aşağıya doğru genişleyen hareketlerle önemlidir. Hemen hemen tüm insanların yaptığı ana hata, sağdan sola hareketlerle fırçalamaktır . Bu teknikle plak ve bakteri sadece diş etinin altına ve diş alanlarına doğru itilir. Diş telleri, kronlar veya implantlar kullanıyorsanız, daha kapsamlı bir temizlik için bir irrigator veya özel küçük fırçalar kullanmanız önerilir . Her 6 ayda bir check-up için diş hekimine gitmeniz ve profesyonel temizlik yapmaları gerekiyor. Dişleri doğru şekilde fırçalasanız bile, sadece bir profesyonelin temizleyebileceği erişilmesi zor yerler vardır. Ayrıca, diş hekimi küçük aşamaları başlangıç aşamasında belirleyebilir ve bunları hızlı bir şekilde kaldırabilir (örneğin yüzey boşluklarını tedavi edebilir). Diş fırçanızı 2-3 ayda bir değiştirmeyi unutmayın. Ayrıca, diş fırçanızda profesyonel temizlik yaptıktan sonra eski diş fırçanızı yenisiyle değiştirin. Ağzınızda artık yok olan çeşitli mikroorganizmalar vardır. Ek olarak, diş fırçanızı soğuk veya bronşit geçirdikten sonra değiştirmek gerekir. Elektrikli diş fırçaları ile ilgili olarak - bir kişinin dişlerini daha düzenli olarak fırçalaması için mükemmel bir motivasyon olabilir, ancak sıradan bir diş fırçası da görevini yerine getirmede iyidir; Tek istisna ile biraz daha zor çalışmak zorunda kalacağım.

 3. 3 Diş macunu nasıl seçilir?


  Diş fırçalamanın en önemli yanı doğru tekniği kullanmanız gerektiğidir. Dişlerinizi sadece 30 saniye fırçalarsanız, en pahalı diş macunu bile size yardımcı olmaz. Aşırı duyarlılık, diş eti kanaması vb. Gibi dişlerinizle ilgili herhangi bir sorununuz yoksa, aşındırıcı türler dışında herhangi bir diş macunu kullanabilirsiniz. Eğer karşılaştığınız belirli bir sorun varsa, bir uzmana danışmak ve sorunu çözmenize yardımcı olacak doğru diş macunu seçmek daha iyidir. Dişlerinizi kendinizle eşleştiren bir diş macunu seçerken, paranızı boşa harcamış olursunuz. Ayrıca bölgenizdeki su kaynağı kaynaklarındaki flor konsantrasyonuna dikkat edin : optimal gösterge 0.7-1.2 mg / l'dir. Bu sayılar ikamet ettiğiniz bölgede daha küçükse, o zaman florürlü bir diş macunu kullanmanız gerekir. Florür, uzun yıllar süren araştırmalarla doğrulanmış olan boşlukların ortaya çıkmasını gerçekten önleyebilen tek maddedir . Aynı zamanda, bu unsurun tehlikeleri hakkında konuşan birçok makale var. Florid zehirli olabilir ama her şey diğer ilaçlarda olduğu gibi konsantrasyonuna bağlıdır. Şimdiye kadar, önleyici amaçlar için florür içeren ilaçlar kullanıldığında florürün zararını doğrulayan tek bir çalışma yapılmamıştır.

 4. 4 Dişler nasıl beyazlaşır?


  RDA - göreli dentin aşındırıcılığı denilen bir terim vardır . Diş macunu 'beyazlaşırsa', RDA'nın 70'in üzerinde olması muhtemeldir, yani macunun bileşiminde birçok aşındırıcı parçacık olduğu anlamına gelir. Dişler için zımpara kağıdı ile yüzey işleme gibidir. İşte bu yüzden “bu macunun günlük kullanılmaması gerektiğini” söyleyen bir önlem var. Eğer hassas dişleriniz yoksa ve başka bir sorun yoksa, özellikle çay veya kahve içmeyi seviyorsanız, daha yüksek bir RDA içeren bir diş macunu kullanabilirsiniz. Hassas dişler için, en düşük RDA (yaklaşık 20-40) ile bir macun seçmek daha iyidir . Diş beyazlatma işleminin, çay, kahve ve tütün plağının çıkarılmasından kaynaklandığını unutmayın. Düzenli olarak beyazlatıcı bir diş macununu kullanmak, genellikle biraz sarımsı olan doğal diş renginizi verir. Dişlerin birkaç tonla beyazlatılması sadece bir dişçide mümkündür. İstediğiniz gölgeyi dikkatle seçmeniz gerektiğini unutmayın çünkü doğal olmayan beyaz bir gülümseme, gözünüzün beyaz kısmının gölgesiyle çok güzel görünmüyor ve çok fazla tezat oluşturmuyor.

 5. 5 Çatlaklar nelerdir ve onları neden baskı altına almamız gerekiyor?


  Çatlaklar, çiğneme dişlerinizin çiğneme yüzeyindeki doğal yivlerdir. Şekilleri, gıda partiküllerini sıkıştırarak ve karyojenik bakterilerin üremesi için mükemmeldir. Bu nedenle bu alanlar genellikle boşluklar oluşmaya başlar. Bu alanda kavite gelişiminin önlenmesi için diş hekimliğinde sık sık basınç azaltma kullanılmaktadır . Bu prosedür, bunları (gerekirse) temizlemeyi, onları açmayı ve bunları özel bir sızdırmazlık maddesiyle doldurmayı içerir. Sonuç olarak, bu bölgedeki bakteriler sıkışmaz ve çoğalmaz. Çatlakların basınçlandırılması her yaşta hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir. Bazı ülkelerde, bu prosedür, rutin dişhekimi ziyaretinin bir parçası olarak dahil edilmiştir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı