Dizi İzlemek Sevilir Mi? Size İtirafımız Var!


Son dönemlerde internet üzerinden dizi izlemek ile ilgili pek çok çalışma yapılıyor. Özellikle yerel diziler her zaman ilgi çekse de, belirli bir kitleye hitap etme konusunda epey yoğun emek sarf ediyor diyebiliriz. Peki ama dizi izlemek söz konusu olduğu zaman, insanlar hangi dizileri tercih ediyor? İzlediğiniz diziye göre analiz yapmak mümkün mü? Bu yazıda aslında madde madde onları konuşalım istiyorum. Hazırsanız, başlıyoruz.

1. Eşkiye Dünyaya Hükümdar Olmaz

Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz (edho) isimli diziye baktığımız zaman, oldukça büyük bir reyting sonucu görüyoruz. İnsanlar için belki de haftanın belirli günleri sadece edho günü oluyor. Peki ama bu dizinin hikayesi nedir? Yani içerik olarak değil, insanları bu diziyi izlemeye iten şey nedir? Bir nevi özlem duyduğu karakterler ulaşmak mı? Biz tam olarak bunu düşündük ve sonucun biraz da kişisel tatmin olduğunu görmeye başladık. Yani izleyicilerimiz, kötü karakteri sevmediği için o karakterin bir an önce kaybolmasını istiyor. Bu tarz durumlar da kişilerin diziye olan merakını artırıyor. Tabi bu sadece bir basamak. Daha pek çok madde var ama Edho izleyenler için durum biraz olsun bu şekilde gibi görünüyor.

 

2- İstanbullu Gelin

Önemli bir hikayeye sahip olan bu dizi, geçmişte de bu hikayelerin bilinirliğini artırmıştı. Bu yüzden İstanbullu gelin daha çok ev hanımlarının ve özellikle dizi izlemekten keyif alan kişilerin ön plana çıkardığı bir dizi oluyor. Dizi izlemeyi sevenler için özel bir yere sahip olan ve sırf seyir keyfini hikayesi ile sunan İstanbullu Gelin dizisi, bu diziyi izleyenler için önemli bir yere sahip. Çünkü aile bağları söz konusu olunca ve gelin kaynana ilişkilerini drama şeklinde sununca, gerçekten vazgeçilmez bir hal alabiliyor. Bu yüzdendir ki İstanbullu gelin izlemek isteyenler için çözüm biraz daha estetik olmak durumunda.

 

3- Erkenci Kuş

Daha çok yaz gecelerinin aşk dolu sevimli dizisi olarak anılan erkenci kuş dizisi, bir hayalperest ve maceraperestin hikayesini anlatıyor. Kendi içinde aşk hikayelerini monotonluktan uzak bir dilde ortaya çıkarsa da, erkenci kuş izleyen arkadaşlar daha çok genç kesimden oluşuyor diyebiliriz. Üniversite öğrencilerinden tutun da, ilk okul ve lise öğrencilerine kadar geniş bir kitleye hitap eden bu dizi, ev hanımları tarafından da sevilerek izleniyor. Biraz renk, biraz enerji ve eğlence birleşince sanırım güzel ve tatlı bir aile dizisi çıkarıyor. Hem hafif, hem keyifli olan modeli de bunlar oluşturuyor zaten (değil mi?).


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR