DNA Tabanlı Bilgisayar Üretildi!


Bilim insanları bir elektronik bilgisayarlar gibi program üretebilen DNA tabanlı bir bilgisayar üretti. DNA tabanlı bilgisayar nedir? DNA tabanlı bilgisayar ne amaçla kullanılır? 

Call Tech çalışanı, bilim insanları tarafından yürütülen proje kapsamında DNA tabanlı programlanabilir bir bilgisayar geliştirildiği açıklandı. Geliştirilen sistem DNA’daki 6 bitlik komutlar doğrultusunda programlar üretebiliyor. Diğer programlanabilir bilgisayarlarda olduğu gibi geliştirilen DNA tabanlı bilgisayar da program üretebiliyor. 

Tüm canlılar için çok önemli olan DNA’yı kullanmak yeni bir gelişme değil. Zira canlılar DNA’larını her an yapabiliyor ancak genel olarak DNA bilgisayarları genel programlanabilir programların aksine sadece belirli işlemleri yerine getirebiliyor. 

Dört farklı kimyasaldan oluşan DNA’da iki parça bulunuyor. Her bir parçayı her bir basamak her bir basamağı da dört kimyasal oluşturuyor. Geliştirilen bilgisayar sıra denilen 355 farklı parçayı birleştiren komutlar oluşturuyor. Her biri hataları azaltmaya yardımcı olan, birbirine dolanmış çoklu DNA sıralarını temel alıyor. DNA bilgisayarı henüz geliştirme aşamasında olduğu için hata miktarı biraz yüksek. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda kopyalama, sıralama, sözcükleri ve üçün katlarını tamına gibi basit sayılabilecek işlerimlerin bilgisayar tarafından gerçekleştirilebildiği aktarıldı. Bilim insanlarının aktardığı bilgilere göre DNA bilgisayarının bir sıra başına hata oranı 3000’de 1’den daha az olarak açıklandı. 

DNA bilgisayarında derleyiciden gerekli girdileri aldıktan sonra çalışma komutu veriyor ve bir programın oluşması yaklaşık bir gün sürüyor. Bu süre biraz uzun gelebilir ancak bilindiği gibi elektronik bilgisayarlar da ilk üretildiğinde çok yavaşlardı ve günümüzdeki bilgisayar teknolojisinin gelişmesi zaman aldı. Bu gelişmenin ardında DNA tabanlı bilgisayarların da daha hızlı işlemler yapması bekleniyor. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı