Doğu Ekspresi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!


doğu ekspresi

Eski Türk filmlerinden alışık olduğumuz kompartımanlı bir tren yolculuğu size de çok romantik gelmiyor mu? O zaman sizi Doğu Ekspresi yolculuğuna alalım… İşte Doğu Ekspresi ile ilgili merak edilen her şey…

Ankara Tren Garı’ndan başlayan bu yolculuk, Kars Tren Garı’na kadar gidiyor. Tabii yolculukta ara duraklar da var. Doğu Ekspresi güzergah bilgilerini şu şekilde özetleyebiliriz: 17.55’te Ankara’dan kalkan tren sırasıyla Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’a uğrayarak ertesi gün 18.30’da Kars’a varıyor. Aynı şekilde ertesi gün, Kars Tren Garı’ndan saat 08:00’de hareket ederek, saat 08:30’da Ankara Tren Garı’na ulaşıyor ve böylece Doğu Ekspresi turu tamamlanmış oluyor.

Seyahat Öncesi…


Bu keyifli Doğu Ekspresi serüveni için önceden alışveriş şart. Yanınızda konserve, atıştırmalık, kuruyemiş, meyve ve içecek gibi ürünler bulundurmanızda fayda var. Hatta alışverişinizi bol tutun, çünkü uzun bir yolculuk sizi bekliyor!

Kendinize güzel bir yolculuk playlisti hazırlamayı unutmayın. Vagonlar oldukça sıcak oluyor; bu yüzden yanınıza ince kıyafetler almanızı öneririz. Rahat kıyafetler ve terlik almayı unutmayın. Yolculukta bavullarınızı teslim edeceğiniz bir vagon yok. Bavullarınız da sizinle birlikte seyahat edecek.

Seyahat Anı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) düzenlediği seferin Ankara’dan Kars’a ulaşması 24 saati buluyor. Fakat yolculuk boyunca pencereden bakarken zamanın nasıl geçtiğini hissetmeyeceksiniz, çünkü karşılaştığınız manzara film karelerini aratmayacak güzellikte. İçinizden “O kadar saat yolculuk yapılır mı?” dediğinizi duyar gibiyiz, fakat vagonlar arasında gezerken, yemek vagonunda yemeğinizi yerken, pencereden dışarıdaki belgeselleri aratmayacak görüntülere şahit olurken zaman su gibi akıp gidecek. Doğu Ekspresi sadece bir yolculuk değil aynı zamanda bir serüven olarak kabul edilebilir. Bu seyahette aynı zamanda kondüktörlerle sohbet edip, sizin gibi gezginlere ve macera peşinde koşanlara tanıklık edebilirsiniz.

Erzurum’da Cağ Kebabı

Doğu Ekspresi yolculuğunun olmazsa olmazlarından biri cağ kebabı yemek! Yaklaşık 14:00 sularında Erzurum’a varmış oluyorsunuz ve Erzurum’a yaklaşmadan bir cağ kebapçısı araştırın ve telefonla arayıp siparişinizi verin. Gerisini onlar halledecektir.

Pulman Vagon

Trende üç farklı vagon çeşidi bulunuyor: Pulman vagon, örtülü kuşetli vagon ve iki yataklı vagon. Tabii yemekli vagonla birlikte dört vagon mevcut diyebiliriz.

  Sonbaharı Doyasıya Yaşayıp Gezebileceğiniz Ülkeler

Pulman vagondaki koltukların hepsi gidiş yönüne bakıyor. Bir tarafı tek kişilik, diğer tarafı iki kişilik koltuk düzeniyle seyahat ediyorsunuz. Fakat tabii bu yolculuk tipi Doğu Ekspresi ruhuna uygun değil. Otobüs düzenine benzer şekilde seyahat ediyorsunuz ve uzun süreli yolculuklar için tercih edilecek konforu yok. Koltuklar hafif yatırılabiliyor ve uzun boylular için rahatlıkla tercih edilebilecek genişlikte. Evcil hayvanlarınızla sadece bu vagon türünde seyahat edebiliyorsunuz. Tabii evcil hayvanınıza da yüzde 50 indirimli bilet almayı unutmayın.

Örtülü Kuşetli Vagon

Trenlerde yataklı vagonlardaki odalara kuşet adı veriliyor. Bu odada dört kişilik koltuklar bulunuyor tabii koltuklar rahatça uyuyabileceğiniz yataklara dönüşebiliyor. Ranza sistemine benzer şekilde dört kişi aynı anda uyuyabiliyor. Fakat bu vagon türünde eğer dört kişilik bir arkadaş grubu değilseniz, tanımadığınız kişilerle aynı odada kalmak zorunda kalabilirsiniz. Tren kondüktörü bu vagondaki herkese kişisel, temiz çarşaf pike ve yastık veriyor.

İki Yataklı Vagon

İki yataklı vagondaki alanla örtülü kuşetli vagondaki alan hemen hemen aynı. Fakat bu vagondaki odalar iki kişilik olduğundan size daha çok alan kalabiliyor. Doğu Ekspresi ruhunu rahatlıkla hissedebileceğiniz bu vagonda, masa, buzdolabı, yatak ve masa bulunuyor.

Yemekli Vagon

Filmlerde rastladığınız sahneler işte tam burada yaşanıyor! Dört kişilik masalardan oluşan bir restoran düzeninde olan vagonda yeme içme ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabiliyorsunuz. Alkol hariç sıcak soğuk birçok seçenek bulunuyor.

Doğu Ekspresi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Trende internet var mı?

Hayır ne yazık ki trende wi-fi ağı yok. Kendinize ait internetinizi kullanmanız gerekiyor. Telefonunuzun çekmediği yerler olsa da genel itibarıyla telefon/internet çekiyor.

Tren istasyonlarda ne kadar duruyor?

Tren ara duraklarda olabildiğince kısa süre duruyor. Yolcu indirip bindirecek kadar kısa veya sigara kullanıyorsanız, bir sigara molası verebilecek kadar kısa diyebiliriz.

Trende oda sıcaklığı ayarlanabiliyor mu?

Evet, eğer odalı vagonlardaysanız klima ayarınızı kendiniz yapabilirsiniz.

Tuvaletler temiz mi?

Yataklı vagonlarda, sadece vagonlarda bulunanların kullanabileceği, ön tarafta alafranga, arka tarafta alakturka olmak üzere  iki tuvalet bulunuyor. Pulman vagonda da aynı şekilde tuvaletler bulunuyor. Fakat her Doğu Ekspresi yolcusu kendi vagonundaki tuvaleti kullanabiliyor. Tuvaletler temiz ve sıcak su bulunuyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı