Dünya Duygu ve Deneyim Haritası Belli Oldu!


Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda Dünya’nın duygu ve deneyim haritasını ortaya çıkarttı. İşte o ilginç sonuçlar.

İnsanların duyguları ve deneyimleri üzerine araştırmalar yıllardır devam ediyor. Son yıllardır toplumsal bir salgına dönüşen stres ve mutsuzluk hissi nedeniyle çözüm arayan uzmanlar, kişilerin hislerini ve hayat tecrübeleri üzerine de araştırmalarını sürdürüyor. 

Uzmanlar gerçekleştirilen araştırmada 140’tan fazla ülkeden 151 binden fazla katılımcı katıldı. Araştırmaya katılan kullanıcılara günlük pozitif ve negatif deneyimleri hakkında sorular soruldu. En çok öfkenin hissedildiği ülke Ermenistan olurken, Estonya öfke hissinin en az yaşandığı ülke oldu. Türkiye, dün keyif aldınız mu sorusuna en fazla hayır cevabı veren ülke oldu. Ülkemizde en çok hayır cevabı veren ülkeler arasında “Dün bir şey öğrendiğiniz mi? ve “Dün hiç gülümsediniz mi? Ya da kahkaha attınız mı?” soruları oldu. 

Kuzey Afrika ülkelerinden olan Çad, en fazla olumsuz denetimin yaşandığı ülkelerden birisi olurken Nijer ve Sierra Leone ülkeleri de Çad’ı takip etti. Latin Amerika ülkeleri genellikle pozitif olarak öne çıkarken Paraguay, dünyanın en pozitif ülkelerinden birisi oldu. 

Ülkemiz Türkiye ise olumlu deneyimler anlamında sınıfta kaldı ve olumlu deneyimlerin en az yaşandığı ülkeler arasında yer aldı. 

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR